Zgodnie z tradycją publikujemy najbardziej aktualny i najdokładniejszy sondaż preferencji wyborczych Polaków! Nie ulegamy modom i manipulacjom ani żadnym naciskom obcych kapitałów, a nasza metodyka jest niezawodna i sprawdzona już wielokrotnie przy ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Kto prowadzi w rankingu, kto popiera PiS? Kto jest liderem opozycji?


Pozycja Prawa i Sprawiedliwości jest ponownie dość mocna – prawie połowa Polaków popiera rządzącą partię. Czy mają na to wpływ ostatnie decyzje i działania Prawa i Sprawiedliwości? O tym niedługo w szczegółowych badaniach dotyczących działań rządzących.

Według badania przeprowadzonego na początku października wśród 2048 Polaków Prawo i Sprawiedliwość popiera 44% badanych. To dość stabilna pozycja, wzmocniona zdecydowanymi stanowiskami wobec najbardziej nurtujących Polaków problemów aktualnych tj. aborcji, dostaw śmigłowców, ale też wobec  przesłuchań w tzw. aferze Amber Gold oraz działaniom zmierzającym do legalizacji medycznej marihuany. PiS sukcesywnie przejmuje władzę w państwie oraz rozbudowuje kontakty międzynarodowe, przygotowując się do celebracji roku rządów. Czterdzieści cztery procenty to zdecydowane prowadzenie.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na kogo będzie Pan/Pani głosować?”

 

Sondaż Pressmix.eu 21.10.2016
Sondaż Pressmix.eu 21.10.2016

Na drugim miejscu zaskakująco wysoko znajduje się Platforma Obywatelska. Jej wyborcy przypomnieli sobie o swoich politykach i swoich rzeczywistych preferencjach wyborczych i deklarują oddanie głosu na tę partię. To wobec aktualnych wydarzeń dość odważna deklaracja, jednak czy platforma ma pomysł na zagospodarowanie przestrzeni po przegranych wyborach czy sukcesywnie zdryfuje w stronę martwych partii w stylu SLD czy PSL? To całkiem możliwe, ale inicjatywa nie należy do PO.
Na drugim miejscu partii opozycyjnych jest .Nowoczesna z 12%. Nie ma tutaj wielkiego zaskoczenia, zwłaszcza przy poparciu dla Platformy Obywatelskiej. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest powrót Sojuszu Lewicy Demokratycznej jako ugrupowania, które ma znaleźć się w ławach poselskich – wysokie 8% poparcia. Czy to powrót preferencji sprzed najnowszych wyborów, czy rozczarowanie Razem i Kukizem’15?
Szczegółowe badania dotyczące zmiany nastrojów i preferencji wyborczych opublikujemy w najbliższym czasie. Są one częścią kompleksowego badania opinii, które przeprowadzamy od września i opublikujemy po dogłębnej analizie wszystkich danych.
Wysoki wynik SLD może wskazywać na odradzającą się potrzebę zagospodarowania środowisk sympatyzujących z lewicą, szczegółowe badania odpowiedzą na kilka zasadniczych pytań.

KOD występuje jako następny w badaniu z 7% – brak tego ugrupowania w sondażach tzw. niezawisłych ośrodków badania opinii publicznej jest znaczącym uchybieniem. Wskazuje on na szczerość i zaufanie, jakim darzą respondenci portal Pressmix.eu oraz ich zdecydowane stanowisko przeciw rządzącej partii. Siedem procent to znaczny „rząd dusz”, o który partie opozycyjne mogłyby powalczyć odpowiednio kształtując swoją strategię. Badanie wskazuje też na rozpoznawalność Komitetu Obrony Demokracji jako niezależnego tworu, do którego przynależność jest jednym z ważnych symboli identyfikacji politycznej respondentów.

Zaskoczeniem jest niskie poparcie dla ruchu Kukiz’15. Politycy ruchu, poza nielicznymi wyjątkami, nie potrafią odnaleźć spójnej drogi komunikacji z wyborcami, a ich działania wskazują na inercję i niekompetencję oraz brak elementów marketingowych i działań np. organizacji młodzieżowych, które konsekwentnie realizują zadania np. w PiS. Kukiz’15 nie nawiązuje dialogu społecznego, nie wmacnia pozycji swoich liderów w strukturach państwa, nie jest aktywny w dyskusjach parlamentarnych oraz nie buduje spójnego wizerunku medialnego. To zaniedbanie okaże się kluczowe w następnych wyborach i prawdopodobnie będzie kluczem do porażki całego ruchu, który teraz cieszy się poparciem zaledwie 4% ankietowanych.

Razem utrzymuje się na poziomie 6%, po raz pierwszy powyżej granicy błędu statystycznego oraz progu wyborczego – akcje medialne i początki spójnej komunikacji zaczynają być atrakcyjne dla obecnych wyborców, budowanie solidnych filarów poparcia to jednak nie tylko czarny protest – to ciężka praca u podstaw i budowanie lokalnych struktur. Razem to ciekawe zjawisko, któremu zawsze się pilnie przyglądamy, a szczegółowe badania respondentów popierających to ugrupowanie niosą za sobą interesujace wnioski.

Plankton wyborczy w postaci PSL i Korwin/Wolność istnieje na granicy błędu statystycznego i pokazuje prawdziwe oblicze obu partii. Inne partie np. UPR nie znalazły swojego poparcia w żadnym z respondentów.

W sondażu oddzielnie zamieszczamy głosy niezdecydowanych, aby pokazać realny wynik wyborów. Trzynaście procent niezdecydowanych lub deklarujących odmowę oddania głosu to niewielki procent w stosunku do np. frekwencji wyborczej. W ogromnej większości mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem pustych deklaracji poparcia, które w końcowej fazie wyborów nie przedłożą się na rzeczywiste głosy.

Poniżej przedstawiamy artykuł, który przypomina, że Pressmix wskazał najdokładniejszy wynik wyborów parlamentarnych. Nasza metodyka jest ciągle doskonalona i jest najlepszym źródłem rzeczywistych wyników preferencji politycznych.

Sondaż PRESSMIX.eu znów najdokładniejszy! PiS wygrywa wybory do parlamentu!

Redakcja

Pressmix.eu

Grupa Medialna Pressmix 2016

 

 

Komentarze

komentarze