Wojciech Olszański, znany w Internecie pod pseudonimem „Aleksander Jabłonowski”, opowiada historię dzielnych rolników ze wsi Żurawlów, którzy przez 400 dni bronili swej ziemi przed koncernem „Chevron”.

Prawdopodobnie był to najdłuższy protest w historii świata, jednak o jego niezwykłości zdecydował inny fakt. Otóż skromni ludzie, mieszkańcy niewielkiej wsi na Zamojszczyźnie, zdecydowali się na opór wobec giganta, który dotychczas bezkarnie eksploatował ziemię państw trzeciego świata. Wedle prawników Chevronu Polska mogła być jednym z nich, lecz planom tym przeszkodził protest rolników z Żurawlowa.

Dzięki ich nieugiętej postawie udało się obronić pola uprawne oraz ogromne rezerwy pitnej wody, która od milionów lat gromadzi się na tym terenie w podziemnych zbiornikach (GZWP nr 405, 406, 407).


19.09.2011 we Wrocławiu odbyła się Międzynarodowa konferencja „Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie” prelegentami byli m. in. Teresa Adamska i Zbigniew Tynenski z Centrum Zrównoważonego Rozwoju


Komentarze

komentarze