Do niedzieli wszyscy Obywatele muszą rozliczyć PITy. To jest ten dzień w roku, w którym każdy z Polaków dowiaduje się ile fiskus zabiera mu pieniędzy z pensji.

Ale okazuje się mamy w Polsce dwa rodzaje podatników. Są podatnicy równi i równiejsi. Podatnicy równiejsi to politycy, a cała reszta to podatnicy, którzy są „tylko”, równi.

Dlaczego? To proste, politycy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku.

Każdy Polak ma kwotę wolną od podatku 3 tysiące złotych, natomiast posłowie i senatorowie mają kwotę wolną wynoszącą 30 tysiące złotych. Dzięki temu przywilejowi politycy nie wpłacają rocznie 3 mln złotych w podatkach.

Partie zagwarantowały sobie dziesięciokrotnie lepsze warunki opodatkowania niż reszta obywateli. W tej sytuacji „równość wobec prawa” zapisana w konstytucji brzmi jak jakiś żart.

Mało tego, partiokracja zaciekle broni, aby tym przywilejem nie podzielić się z resztą społeczeństwa.

Platforma Obywatelska zamroziła kwotę wolną od podatku za swoich rządów. Przez 8 lat kwota wolna nie drgnęła nawet ani o złotówkę. Teraz to samo robi PiS. Wbrew własnym obietnicom wyborczym. PiS blokuje w Sejmie wszystkie inicjatywy zmierzające do podniesienia kwoty wolnej od podatku, a więc do obniżenia Polakom podatków.

Ruch obywatelski Kukiz’15 się z tym nie zgadza. Po pierwsze jesteśmy za obniżaniem podatków Polakom. Po drugie brzydzą nas przywileje partiokracji, chcemy równych zasad dla wszystkich.

Dlatego chcemy, żeby politycy i obywatele płacili podatki według takich samych zasad. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby partiokracja zamawiała sobie cygara i drogie wina z subwencji partyjnych i do tego jeszcze płaciła niższe podatki.

Dlatego składamy dwa projekty ustaw. Według pierwszego projektu obcinamy politykom kwotę wolną od podatku do poziomu wszystkich Obywateli. Nie ma równych i równiejszych. Jeśli to się partiokracji nie spodoba, to mamy też drugi projekt, zgodnie z którym podnosimy wszystkim kwotę wolną do podatku do poziomu kwoty poselskiej.

Celem naszej inicjatywy jest wywieranie presji na partiokracji, aby w końcu przestali oszukiwać i zwodzić Polaków i w końcu zrealizowali obietnice wyborcze. Kwota wolna od podatku musi zostać podniesiona.

A jeżeli rząd PiSu się na to nie zgodzi, to niech przynajmniej zagwarantują, że wszyscy obywatele w Polsce są opodatkowani na równych zasadach.

źródło: Klub Poselski Kukiz15

PIT KUKIZ15


Zwykły obywatel ma kwotę wolną od podatku na poziomie 3091 złotych, a poseł czy senator ma kwotę wolną na poziomie 30451 złotych, czyli 10 razy wyższą. Uważamy, że kwota wolna powinna być równa. Jako pierwszy projekt złożymy taki, który obniża posłom i senatorom kwotę wolną do poziomu takiego, jaki mają wszyscy obywatele – powiedział Stanisław Tyszka.

źródło: wSensie.tv


Komentarze

komentarze