Od początku kwietnia 2016 roku można korzystać z programu 500+, którego głównym zamiarem jest pomoc rodzinom oraz zwiększenie dzietności Polaków. W związku z jego wprowadzeniem pojawiła się jeszcze jedna interesująca wielu kwestia: czy dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom będzie można łatwiej dostać kredyt na mieszkanie?

Obecnie zainteresowanie nieruchomościami mieszkalnymi zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym nie maleje. Deweloperzy rozpoczynają nowe inwestycje, również zachęceni dużą popularnością programu Mieszkanie dla Młodych, dlatego też jest w czym przebierać. Z drugiej jednak strony o kredyt jest dzisiaj coraz trudniej – przeszkodą jest przede wszystkim konieczność przekazania bankowi sporego wkładu własnego w wysokości co najmniej 15% wartości nieruchomości. Wprawdzie można skorzystać ze specjalnych ubezpieczeń niskiego wkładu własnego, ale to dodatkowe opłaty. Można też skorzystać ze wspomnianego programu Mieszkanie dla Młodych, ale już w tym roku nie jest to możliwe, ponieważ pieniądze zarezerwowane na dofinansowania wyczerpały się.

W związku z tym wiele osób uprawnionych do odebrania 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko aż do ukończenia przez nie 18 lat, a także na pierwsze dziecko w przypadku w spełnienia kryterium dochodowego, interesuje się tym, czy za sprawą dopłaty będzie łatwiej o uzyskanie kredytu w banku – w końcu jest to realny dochód. Na razie banki nie mają dla swoich klientów specjalnych ofert uwzględniających dopłaty od państwa, ale eksperci szacują, że taki dodatkowy zastrzyk finansowy przełoży się na większą zdolność kredytową wielu polskich rodzin. Czy jednak wydarzy się to jeszcze w tym roku? Trudno powiedzieć, ponieważ na razie przyszłość programu nie jest pewna, dlatego też banki mogą brać pod uwagę tego rodzaju dochody dopiero po kilku latach, a obecnie jedynie w przypadku krótkookresowych pożyczek gotówkowych.

Zatem jeżeli interesują cię nowe mieszkania w Poznaniu czy w Warszawie i otrzymujesz wypłatę w ramach programu 500+, na razie twoja zdolność kredytowa zapewne w większości banków nie ulegnie zmianie.

Komentarze

komentarze