Wszyscy ekscytują się, kto rządzi Polską, którzy liderzy partii politycznych są samodzielni, a za którymi stoją prawdziwi decydenci. Szczególnie, że zazwyczaj zarzuca się liderom politycznym w Polsce, że stoją za nimi te lub inne slużby. Postanowiliśmy nie opierać się na dywagacjach, ale to sprawdzić.

Przy okazji naszego kolejnego badania, w którym pytaliśmy Polaków o preferencje wyborcze, zapytaliśmy ich także o liderów polskiej sceny politycznej. Szczególnie interesowało nas, czy zdaniem Polaków liderzy partii politycznych prowadzą swoje partie i ugrupowania samodzielnie, bez zewnętrznych nacisków. Wpływ obcych środowisk, państw i grup nacisku jest bardzo istotny z punktu widzenia szeroko pojętego interesu narodowego, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej. Do głosu dochodzą ruchy, ugrupowania, którym nie podobają się procesy zachodzące w Parlamencie Rzeczypospolitej ani w gospodarce i biznesie. Nowa szansa na przywrócenie niezależności i siły Polski na arenie międzynarodowej kłóci się z interesami państw i grup nieprzychylnych Polsce – stąd ważne jest, by zbadać, jak wygląda świadomość obywateli w zakresie niezawisłości liderów partii, na które głosowali lub głosowaliby – gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie.

 

Oto pytania i najlepsze odpowiedzi. Dla uproszczenia wyników badania pominęliśmy odpowiedzi, które pojawiły się mniej, niż dziesięć razy. Odpowiedzi podobne zagregowaliśmy, aby uniknąć błędu rozproszenia w analizie wyników.

 

Czy Ryszard Petru rządzi Nowoczesną samodzielnie?

Czy Ryszard Petru rządzi Nowoczesną samodzielnie?

Kto wobec tego rządzi Ryszardem Petru?

Odpowiedzi: WSI, Leszek Balcerowicz, Andrzej Olechowski, służby, Bankierzy, Nowy Porządek Świata, Żydzi, złodzieje, żona, wszyscy posłowie, Adam Michnik, nie wiem.

 

To bardzo ważne, aby mieć świadomość, że większość Polaków uważa, że Nowoczesną.pl rządzą obce wpływy, mocarstwa i grupy nacisku. To przerażające, że większość respondentów nie indentyfikuje tej partii z ruchem niezawisłym i niezależnym, a 70% wskazuje służby lub obce grupy o bliżej nieokreślonym położeniu i centrum. Bankierzy czy Nowy Porządek Świata to grupy, które w świadomości społecznej są architektami wydarzeń politycznych i gospodarczych na świecie, mających bezpośredni wpływ na sytuację w kraju.

 

Czy Paweł Kukiz rządzi ruchem Kukiz’15 samodzielnie?

Czy Paweł Kukiz rządzi ruchem Kukiz'15 samodzielnie?

Kto wobec tego rządzi Pawłem Kukizem?

Odpowiedzi: Psychiatra, wódka, służby, WSI, żona, córki, kierowca, narodowcy, Bruksela, TVN, żydzi

 

Wyraźnie widać, że Paweł Kukiz powinien zerwać z nałogiem oraz że nie jest postrzegany przez Polaków jako samodzielny lider swojej partii. Jej posłowie są bardzo niezależni i powinni budować swoje działania w kierunku niezależności od swojego lidera i partii oraz samodzielnie prowadzić swoją polityczną przyszłość. Paweł Kukiz jest liderem niebezpiecznym, o kontrowersyjnych poglądach – czego faktem są jego wypowiedzi m. in. na temat uchodźców i polityki zagranicznej Polski. Głosujący na Pawła Kukiza i jego ruch są swoistą kontrkulturą, sprzeciwem wobec istniejących ugrupowań – ale czy są w stanie zmienić losy kraju, czy są w stanie budować dobrą, sprawiedliwą, bezpieczną i bogatą Polskę? Czas pokaże.

 

Czy Jarosław Kaczyński rządzi Prawem i Sprawiedliwością samodzielnie?

Czy Jarosław Kaczyński rządzi Prawem i Sprawiedliwością samodzielnie?

Kto wobec tego rządzi Jarosławem Kaczyńskim?

Odpowiedzi: żydzi, służby, Watykan, Kościół, Rydzyk, Mohery, Andrzej Duda, Beata Szydło

 

To niebywałe, jak ogromny dysonans dzieli pytanie o przywództwo Jarosława Kaczyńskiego i liderów innych partii. Ogromna większość pytanych ocenia Jarosława jako lidera niezależnego – tylko kilka procent wskazuje innych mocodawców. Ciekawymi odpowiedziami jest Watykan i Kościół – jako nadal zauważalna i zauważalna grupa wpływu na wydarzenia polityczne w kraju. Andrzej Duda – cieszący się ogromnym zaufaniem społecznym – jest również wskazanym liderem.

Przekaz jest oczywisty – Jarosław Kaczyński jest autonomicznym liderem, biorąc w swoje ręce odpowiedzialność nie tylko za losy partii, ale i za realizację obietnic wyborczych składanych w czasie kampanii. Powtarzające się głosy niezadowolenia, budujący się ruch społeczny KOD oraz działania opozycji odsuwanej od władzy wskazują, że realizacja postulatów będzie decydująca dla utrzymania poparcia wśród Polaków i przygotowania solidnych podstaw do ugruntowania władzy. Przed Prawem i Sprawiedliwością stoi wielkie zadanie odbudowania zaufania społecznego do struktur państwowych oraz wyprowadzenie Polski na prostą w kierunku stabilnego budowania przyszłości. To zadanie także dla lokalnych działaczy i wyborców – być może PiSowi uda się zjednoczyć Polaków w sposób trwały, a nie tylko na czas wyborów. Jeszcze nigdy nikomu nie udało się tego dokonać – z wyjątkiem Solidarności. To kolejna szansa na solidarną integrację i wspólne działanie, jeśli Polska ma liczyć się na arenie międzynarodowej i przejąć rolę lidera w Unii Europejskiej. Ta, jak widzimy, słabnie pod naporem sił destabilizujących bezpieczeństwo, integralność granic oraz ekonomię UE jako całości. Polska może przywrócić równowagę i stabilność oraz zostać liderem ogromnych zmian – te nadchodzą w dużym tempie i warto się nad nimi zastanowić – aby nie dać się nimi zaskoczyć.

 

Czy Grzegorz Schetyna rządzi Platformą Obywatelską?

 

PIECHARTS 21 02 16-01

 

Kto wobec tego rządzi Platformą Obywatelską?

Odpowiedzi: Nie wiem, służby, WSI, Bronisław Komorowski, Putin, Rosja, PiS, Ewa Kopacz

 

Większość wyników wskazywała na lidera partii Ewę Kopacz. Grzegorz Schetyna jest nową falą, którą Platforma Obywatelska zamierza zmieść ze sceny politycznej dotychczasowe niepowodzenia i przegraną w wyborach. Nie jesteśmy przekonani, czy taki lider będzie w stanie odbudować zaufanie społeczne do PO oraz czy potrafi poprawić morale lokalnych liderów i sympatyków Platformy. W nich tkwi siła stabilnego elektoratu i działań politycznych, które mogą doprowadzić do wygranej w wyborach następnych – i w nich zawarta jest recepta na porażkę. To lokalne afery, skandale i nietrafiona propaganda skruszyły lojalny elektorat PO i doprowadziły do jego odpływu – szczególnie w stronę Kukiz’15 i PiS. Odwrócenie sytuacji jest trudne, ale nie niemożliwe – wymaga kompleksowego programu naprawczego, środków finansowych nieporównywalnych z tymi, których użyto w ostatnich kampaniach – prezydenckiej i parlamentarnej – oraz nowych twarzy, nowych liderów, chętnych, prężnych i zdecydowanych na radykalne działania. Nie wiemy, czy nowo wybrani posłowie, jak m.in. Tomasz Cimoszewicz będą w stanie sprostać temu trudnemu zadaniu. Ich pracy będziemy się przyglądać z wnikliwością i precyzyjnie oceniać ich dokonania.

 

Już niedługo na Pressmix.eu relacja z nieprawidłowości w rozliczeniu kampanii jednej z kandydatek do Sejmu Rzeczypospolitej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz opis jej kariery politycznej, budowanej w oparciu o intymne kontakty z liderami Pis’u.

 

Grupa Medialna Pressmix

Pressmix.eu 2016

Komentarze

komentarze