Pilne! Prawie połowa Polaków popiera PiS! KOD liderem opozycji! Pierwszy sondaż Pressmix.eu w 2016 roku! Znów wiemy więcej niż inni! Wiemy, jakie są prawdziwe preferencje wyborcze Polaków po roszadach w Trybunale Konstytucyjnym, i po wprowadzeniu ustawy medialnej. Co Polacy myślą o rządach PiS? Kto dziś wygrałby wybory? – Publikujemy najnowszy, a zarazem pierwszy sondaż Pressmix.eu w 2016 roku.

W dniach 8-9 stycznia 2016 pytaliśmy Polaków o preferencje wyborcze oraz zadaliśmy szereg innych pytań związanych ze zmianami wprowadzanymi przez PiS oraz postrzeganiem liderów partii politycznych przez wyborców.

Wyniki tego badania są zaskakujące. Wedle wyników naszego badania mamy nowego lidera na scenie politycznej opozycji. Co  więcej lidera, który nie ma reprezentacji w parlamencie!

Badania przeprowadziliśmy w oparciu o nasze narzędzia, które sprawdziły się już wielokrotnie!  Wyniki naszych sondaży były najdokładniejsze z wszystkich publikowanych przez inne pracownie, a potwierdziły to wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich 2015.  

Próbie 2018 respondentów oprócz pytań dotyczących preferencji wyborczych zadaliśmy szereg pytań dotyczących liderów partii politycznych. Odpowiedzi na te pytania opublikujemy w oddzielnym artykule w najbliższym tygodniu.

Pierwszy sondaż Pressmix.eu preferencji politycznych Polaków w 2016 roku.

„Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na kogo będzie Pan/Pani głosować?”

Pierwszy Sondaż Pressmix Preferencji Politycznych Polaków 2016

Wbrew temu, co podają tzw. wolne media, które same siebie ochrzciły przydomkiem wolne i demokratyczne (zapominając chociażby, że posiadają prywatny akcjonariat) typu Gazeta Wyborcza czy TVN, zagrożeni ustawą medialną (która ich nie dotyczy) – okazuje się, że wielu Polaków popiera działania Prawa i Sprawiedliwości w zakresie  zmian w Trybunale Konstytucyjnym, czy wprowadzeniu ustawy medialnej i zmiany w mediach publicznych. Bo zasadniczo wpłynęło to na wzrost poparcia dla PiS o 4% w porównaniu do naszego poprzedniego sondażu. PiS cieszy się poparciem 48% respondentów.

Pozycja PiS umacnia się, a „radykalne”, szybkie i sprawne działania naprawcze Prawa i Sprawiedliwości spotkały się z poparciem prawie połowy naszych respondentów i zasadniczo podobają się Polakom.

Zatem partia rządząca cieszy się poparciem prawie połowy Polaków.

Pierwszy Sondaż Pressmix Preferencji Politycznych Polaków 2016

 

KOD – jak prawdziwy KOT w worku.

Jako pierwsi w naszym zestawieniu sondażowym ujęliśmy Komitet Obrony Demokracji. To pojawiła się dla nas największa niespodzianka tego badania. Bo mimo silnej pozycji PiSu to aż 12 procent wyborców, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, zagłosowałoby na najpopularniejszy temat stycznia 2016 – czyli KOD.

To, że Komitet Obrony Demokracji pojawił się w naszym badaniu nie było dla nas zaskoczeniem bo tego się spodziewaliśmy. Zaskoczeniem jest natomiast pozycja KODu, jak również to, że wyprzedził Platformę Obywatelską 7%, dla której poparcie charakteryzuje się  tendencją spadkową – jak również to, że KOD wyprzedził także Nowoczesną 9% – lidera wzrastającego poparcia wśród sondaży tzw. „wolnych mediów”.

Istnieją jeszcze grupy ludzi, które identyfikują się z umierającymi i politycznymi trupami, np. PSL czy SLD.

Kolejny raz w naszym sondażu pojawia się UPR z wynikiem 3%, która ma jednego posła w ugrupowaniu Kukiz’15. Czy UPR ma szansę na zbudowanie czegoś więcej?

Jednak czy Zjednoczona Lewica, czy niedobitki Ruchu Palikota pompowanego przez media szans na reelekcje nie mają. PO wraz z Nowoczesną mają 16%,  12%  KOD, PSL, SLD i ZL razem 5%. Czyli opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna w styczniu 2016 roku wspólnie może liczyć na 33% poparcia. To dużo! Pojawia się jednak pytanie:

Kto zgarnie 33% poparcia dla opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej?

KOD jako jedyny jest zjawiskiem modnym, bez zaplecza partyjnego acz z poważnym zapleczem finasowo biznesowym, który w polityce jest sprawą nieodzowną. I to właśnie KOD być może okaże się nową siłą w wiosennej Polsce 2016 roku.

Działania innych partii i ugrupowań przebiegają bez echa – sondaż pokazuje liczebność największych zwolenników. Nie angażują one dużych mas społecznych i przestają się liczyć w publicznej debacie.

KOD może stać się jedyną przeciwwagą dla PiS i w przypadku kolejnych wyborów nie tylko stać się główną opozycją, ale ma szansę na przejęcie władzy. Na dzień dzisiejszy 33% dla Opozycji do 48% dla PiS. Ale ta tendencja może ulec odwróceniu

Środowiska, które przyzwyczaiły się do życia ze środków unijnych, budżetu państwa, zamówień publicznych dla mediów na styku publiczno-prywatnych nie pozwolą, aby odciąć ich od „Polo Cockty”. Po początkowym zaskoczeniu tempa i działalności PiS’u uruchamiają nie tylko gadające głowy i celebrytów, (dla których te środowiska są tlenem i wodą) ale i ulicę. Kto jeszcze kupi KODa w worku?

Zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy

Czy Polska wiosna będzie gorąca? Zadaliśmy też respondentom kilka innych pytań, między innymi o zaufanie do Andrzeja Dudy i jego działań w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
Zostaną one opublikowane we właściwym czasie.

Poparcie dla działań Andrzeja Dudy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

 

Prawo i Sprawiedliwość 48%

Komitet Obrony Demokracji 12%

.Nowoczesna 9%

Platforma Obywatelska 7%

Kukiz’ 15 5%

Razem 4%

Polskie Stronnictwo Ludowe 2%

Unia Polityki Realnej 2%

Zjednoczona Lewica 2%

Sojusz Lewicy Demokratycznej 1%

Korwin 1%

Nie wiem 7%

Pressmix.eu

Grupa Medialna Pressmix 2016

Komentarze

komentarze

PODOBNE ARTYKUŁY