Li-Fi to wynalazek profesora o nazwisku Harald Haas z Uniwersytetu w Edynburgu (Szkocja). Pionierem w tej dziedzinie jest jego firma o nazwie pureLiFi.

Co to jest Li-Fi?

Li-Fi (z ang. light fidelity) to bezprzewodowa technologia, podobna do Wi-Fi,pozwala na wysyłanie danych z dużą prędkością przy użyciu światła widzialnego (VLC). Wynaleziona została w 2011 roku przez profesora Haralda Haasa z Uniwersytetu w Edynburgu.
Li-Fi to zielonym internetem.

Orig_lifi

Bezpieczeństwo Danych / Prędkość.

Li-Fi pozwala na większe bezpieczeństwo w sieciach lokalnych, ponieważ światło nie przenika przez ściany, co oznacza także mniej zakłóceń między urządzeniami, zaletą jest to, że oferuje bardzo dużą szybkość przesyłu. Dzięki temu rozwiązaniu można osiągnąć transmisję danych na poziomie 1 GB/s, czyli prędkość 100 razy większą niż Wi-Fi.

 

Li-Fi to optyczna sieci bezprzewodowa, która wykorzystuje diody LED do transmisji danych. Wykorzystywane są zwykłe żarówki LED, które mamy w domach czy biurach, wyposażone są jednak dodatkowo w specjalny mikrochip, który moduluje światło do optycznej transmisji danych. Dane nadawane są przez żarówki LED i odbierane przez specjalne fotoreceptory.

Zalety Li-Fi

  • wyższe prędkości niż przy bezprzewodowym dostępie do internetu,
  • większe bezpieczeństwo, ponieważ dane nie mogą zostać przechwycone poza dostępem do światła
  • zapobiega piggybackingowi, czyli możliwości podłączenia się do sieci, bez wiedzy właściciela
  • eliminuje ewentualne zakłócenia sieciowe oraz radiowe, dzięki czemu może być stosowany w miejscach ze specjalistycznymi w szpitalach i samolotach,
  • jest ekologicznym internetem, każde ze świateł może być potencjalnym przekaźnikiem danych bezprzewodowych, bez konieczności tworzenia oddzielnej infrastruktury.

Lifi_environment

Technologia wykorzystuje VLC – światło widzialne pomiędzy 400 i 800 teraherców. Działa ona jak  kod Morse’a. W sieci Li-Fi odbywa się to tak szybko i przy tak ekstremalnych szybkościach, że przetwarzane jest na kod binarny.

Harold Hass podczas wykładu dla TED 

Wszystko co musielibyśmy zrobić aby zacząć korzystać z Li-Fi, to umieścić mikroczipa w każdym potencjalnym urządzeniu do świecenia. I wówczas będzie ono oświetlało i przesyłało dane 🙂 Jednak to PRZYSZŁOŚĆ

Komentarze

komentarze