Nic tak nie działa na emocje, zwłaszcza nałogowego pijaka, jak uznanie innych ludzi. Popularność zdobyta na scenie może nie wystarczyć do zaspokojenia gigantycznych kompleksów alkoholika. Tak mieli też inni wielcy artyści, jeden dla zaspokojenia swojego bólu egzystencji musiał nawet podpalić Rzym!

 

Czerwiec 2015

Kukiz upaja się wielkim sukcesem w wyborach prezydenckich. Prowadzone są rozmowy z różnymi środowiskami w sprawie wspólnego startu w nadchodzących wyborach prezydenckich. Kukiz stawia warunek, żadnych porozumień z partiami i organizacjami. Zaprasza na swoje listy tylko osoby prywatne. Wiplerowi powiedział, że teraz to on jest królem i on się zgadza na start korwinowców z jego list pod warunkiem, że wystąpią z Partii Korwin i przejdą proces weryfikacji jak inni ludzie. Oraz pod warunkiem, że Wipler i JKM nie będą kandydowali. Uzasadnił to lękiem przed przejęciem kontroli nad jego klubem, albo nad sporą jego częścią.

Lipiec 2015

Ryszard Petru składa 21 lipca wniosek o wpis do ewidencji partii politycznych partii „Nowoczesna Ryszarda Petru”, a 25 sierpnia sąd wydaje orzeczenie uwzględniające ten wniosek, czas oczekiwania wyniósł miesiąc i 4 dni. Dlaczego więc Paweł Kukiz nie złożył podobnego wniosku? Argument, że przed wyborami by nie zdążył jest chybiony! Skoro Petru dał radę.

Październik 2015

W wyborach Kukiz’15 odnosi sukces, wprowadzając do Sejmu RP ponad 40 posłów. Wszystkie komitety ogólnopolskie przekraczają próg 3% uprawniający do otrzymywania dotacji dla partii politycznych. Ruch Kukiz’15 takich dotacji nie otrzyma, bo w wyborach startował jako komitet wyborców, a nie partia polityczna.
Dziś politycy ruchu Kukiz’15 tłumaczą się, że powstrzymują się od przyjmowania dotacji, bo są to pieniądze podatników, a partie polityczne nie powinny mieć przywilejów i na równych prawach, jak inne organizacje powinny pozyskiwać środki od darczyńców i swoich członków. Jakże to piękne wyjaśnienie. Czy kiedyś już tego nie słyszeliśmy? Platforma Obywatelska w pierwszych wyborach w 2001 startowała jako stowarzyszenie głosząc potrzebie likwidacji dotacji dla partii politycznych. Rok później zarejestrowali partię, by w kolejnych wyborach grzecznie brać dotacje.

Zrzut ekranu 2015-10-23 o 14.22.16

Czy dziś pozycja Kukiza w klubie parlamentarnym, który być może niebawem powstanie, jest stabilna? Już słychać głosy narodowców, że nie widzą możliwości współpracy z Liroyem. Największy polityczny wróg Kukiza – Korwin Mikke na szczęście dla Kukiza nie dostał się do sejmu, ale nadal jest europosłem, nadal jest rozpoznawalny, ma wielki autorytet u setek tysięcy „kucy”, a do tego jego partia dostanie ponad 17 000 000 zł dotacji w najbliższych 4 latach. I tym bym raczej tłumaczył zarówno zaniechanie powołania partii Kukiz w lipcu, jak i obecne dorabianie ideologii do niebrania dotacji.

 

Dzisiejsze czasy to czasy skarlałe. Artyści naszych dziejów nie namalują płonącego Rzymu, nie wyrzeźbią drugiej Kaplicy Sykstyńskiej. Performance na mównicy sejmowej nie będzie drugim Banksym ani Majorem Fydrychem, a 40 rozbójników i rockowy Alibaba będą atrakcją wypełniającą wiadomości między sportem a pogodą, bez znaczenia dla losów Polski. Czy Alibaba zalegnie wszerz korytarza hotelu sejmowego, niczym legendarny senator Bogdan Pęk? Czy nagra hit w kolaboracji z raperem Liroyem, który zniszczy bębenki w uszach reszty kolegów parlamentarzystów?
Paweł Kukiz - zdjęcie funpage polityka
Paweł Kukiz – zdjęcie funpage polityka
Innego Nerona nie będzie, na innego Polska nie jest jeszcze gotowa – być może rodzi się on dopiero, być może działa już w lokalnych strukturach – być może zastanawia się, jak prezydent Duda, jak rozwinąć skrzydła i nadać znaczenia swoim słowom, przekuć je w czyny?
Krzysztof Olędzki

 

Od redakcji.  Po publikacji tego artykułu poprosiliśmy Pawła Kukiza z którym jesteśmy w kontakcie o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

 

Wszystko okaże się jeszcze przed zimą. Obiecujemy być blisko największych wydarzeń i nowych posłów, dokumentując ich działania i akcje.

Pressmix.eu 2015

Komentarze

komentarze