Szydło i Kopacz debata Rozmowa o Polsce pressmix.eu

Tak, mamy już wyniki wstępnego sondażu po Debacie „Rozmowa o Polsce.” Wedle naszych respondentów Debatę „Rozmowa o Polsce” wygrała Beata Szydło i Prawo i Sprawiedliwość. Wiemy też, kto wygra wybory! Nasz najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony po debacie w dniu 19 października 2015 dla Grupy Medialnej Pressmix wskazuje wygraną PiS. Szczegółowe wyniki sondażu już jutro. 

Nasze dotychczasowe sondaże jako jedyne w Polsce przewidziały prawidłowo wynik pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich. Tym razem będzie podobnie!

Dokładnie o godzinie 21:05 kiedy tylko skończyla się debata wysłaliśmy sms z Pytaniem:

Czy oglądał/a Pan/Pani debatę „Rozmowa o Polsce?”

Jeśli tak, proszę o odpowiedź na pytanie:

Kto Pana/Pani zdaniem wygrał Debatę  Rozmowa o Polsce?

Proszę wysłać A jeśli Pana/Pani zdaniem wygrała Ewa Kopacz

lub B jeśli Pana/Pani zdaniem wygrała Beata Szydło.

C jeśli Pana /Pani zdaniem był remis.

To pytanie skierowaliśmy do 2611 respondentów, którzy brali udział w naszych wcześniejszych sondażach w wyborach Prezydenckich, które okazały się niemal bezbłędne i wyrazili zgodę na udział w badaniu i zadeklarowali przed nim obejrzenie debaty Rozmowa o Polsce. 
Do godziny 21:44 otrzymaliśmy 2441 odpowiedzi. Wyniki już znamy, ale opracowujemy pełen sondaż:

Zanim ujawnimy szczegółowe wyniki, przedstawiamy krótko sprawozdanie z Debaty. To może wyjaśnić nam wszystkim dlaczego telewidzowie uznali, że debatę wygrała Beata Szydło.

Na debacie spotkały się Beata Szydło, kandydatka PiS na Urząd Premiera RP oraz Ewa Kopacz, kandydatka PO na Urząd Premiera, która z Pań Premierem zostanie – przekonamy się po wyborach 25 października 2015 roku.
Poniżej nasze sprawozdanie z debaty, które będziemy sukcesywnie uzupełniać.

 

I Gospodarka i sprawy społeczne
  1. Obietnice wyborcze oraz ich finansowanie.
1. Ile kosztują obietnice Pani Partii i jak je sfinansować?

Beata Szydło:

Dynamicznie odpowiada na pytania. jedyne co możemy zauważyć i usłyszeć to, że Prawo i Sprawiedliwość wie jak je sfinansować, odpowiedzi na pytanie, ile mają kosztować te obietnice nie dowiedzieliśmy się. Początek słaby.

Ewa Kopacz:

Przepalonym głosem z chrypką mówiła o silnej polskiej gospodarce oraz o stabilności gospodarki, podkreśliła swoją odpowiedzialność i zaproponowała powszechny, sprawiedliwy i prorodzinny podatek połączony z likwidacją umów śmieciowych. Odpowiedzi na pytanie o koszty i sposób finansowania też nie uzyskaliśmy.

Pierwsze pytanie: Lepiej wypadła Ewa Kopacz.

2. Jak przekonałaby Pani 25 latka, aby nie wyjeżdżał z Polski i tu pracował?

Ewa Kopacz:

Przez najbliższe cztery lata będzie rozwój w Polsce, będziecie zarabiać tyle, ile Wasi rówieśnicy na zachodzie. Znajdziecie pracę, bo skończycie studia, które gwarantują Wam zatrudnienie. Ci, którzy wyjechali, kiedy rządzili nasi oponenci polityczni to część z nich już wraca. Wracają Ci, którzy widzą szanse rozwoju w Polsce. Ci ludzie przyjeżdżają dlatego, bo jesteśmy stabilnym krajem, w którym można rozwijać swoje możliwości.

Beata Szydło:

Tylko w ubiegłym roku wyjechało z Polski 124 tysiące ludzi, a 75% maturzystów myśli o tym, by wyjechać z Polski. Kolejne obietnice i okrągłe zdania Pani Kopacz, która nie słucha Polaków. Ja mam programy i konkrety oraz dobre rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, chcę zapewnić dobrą jakość życia, mieszkanie, pracę, wynagrodzenie i bezpieczną przyszłość.

Mam konkretny program wsparcia rodzin, miejsc pracy i edukacji.

Drugie pytanie: Lepiej wypadła Beata Szydło.

 

3. Jak lepiej wydawać pieniądze budżetowe?

Beata Szydło:

W Polsce jest bardzo dużo pieniędzy, trzeba tylko uczciwie rządzić, a nie komuś zabierać – powiedziała Beata Szydło. Trawestując ten dobitny język chodziło jej o to, że wystarczy nie kraść, a pieniądze się znajdą.

Ewa Kopacz:

Przechodzi do ataku, mówi o szefie Beaty Szydło, o pryncypale politycznym. I o tym, że PiS zabierze rolnikom dopłaty bezpośrednie – rozpoczęło się straszenie PiSem, a nie merytoryczna wypowiedź. Retoryka straszenia PiSem nie pomoże PO, bo PiSu już nikt się nie boi.

Trzecie pytanie: Lepiej wypadła Beata Szydło.

4. Pytania Kandydatek na Premiera Rady Ministrów

Pytania zadaje premier Ewa Kopacz.

Na waszej stronie był kiedyś projekt konstytucji, a teraz wyskakuje błąd 404 i nie ma tej konstytucji? Czemu jej nie ma? Czy się jej wstydzicie?

Beata Szydło: Widzę, że ucieka Pani od debaty o sprawach gospodarczych i społecznych. Przypomnę: kiedy była dziura budżetowa, kiedy zabraliście pieniądze z OFE, Konstytucja to temat dla Polaków, którzy się będą musieli wypowiedzieć, co w niej zmieni.

Ewa Kopacz:

To dlaczego jej się wstydzicie? Przecież Kaczyński prezentował tę konstytucję na konferencji, do tego Kaczyński zapowiadał, że będzie lustrował przedsiębiorców.

 

Beata Szydło:To jest ten czas, że będzie się rozmawiać o konstytucji. Polska potrzebuje prezydenta, premiera i rządu. Zna Pani wytyczne, że każda kontrola Urzędu Skarbowego ma się zakończyć karą, czy Pani wie o tym? Bo to za Pani rządu tak się dzieje!

Pytania zadaje premier Beata Szydło.

 

Pani Kopacz deklaruje, żeby Polacy lepiej zarabiali, czy poprze Pani projekt małej stawki godzinowej 12 zł? Czy Pani poprze czy będzie glosować przeciw?

Ewa Kopacz:

Moja propozycja jest taka, by nie zatrudniać ludzi na umowy śmieciowe. Bo ja jestem za stawką 12 zł, by była na umowy o pracę. Tu się Kopacz pogubiła i nie odpowiedziała!

Beata Szydło:  Pani się chyba orientuje, że w Polsce jest ustawa o wynagrodzeniu i że podlega to uregulowaniu?

Ta stawka 12 złotych jest pierwszym krokiem dla rozwiązania problemu umów śmieciowych!

Ewa Kopacz:

To podniesienie wiąże się z podniesieniem minimalnej płacy. Propozycja PO jest kompleksowa.

Pytanie wzajemne: Zdecydowanie lepiej wypadła Beata Szydło.

 

WYNIK CZĘŚCI PIERWSZEJ: 4:1 na rzecz Beaty Szydło

Jeśli ta tendencja się utrzyma to wybory 25 października 2015 roku to będzie POgrzeb PO!

II Sprawy zagraniczne i obronność.
Jak Polska w najbliższych ma ułożyć sobie relacje z super Rosją Putina?

Beata Szydło: Ja mam gotową ustawę, której nie ma PO i proszę panią Kopacz o poczytanie ustaw.

Sprawy obronności są niezwykle istotne. Powinna obowiązywać w Polsce zasada, że wszyscy mówimy jednym głosem. Budowanie silnej pozycji w regionie, ale także szukanie sojuszników tam, gdzie mogą nas wspierać. Jako sojusznik NATO i UE nasza pozycja powinna tam być silna. I wszyscy muszą zrozumieć, że nasze bezpieczeństwo to bezpieczeństwo w NATO i UE. To trzeba wspólnie razem z Prezydentem i rządem.

 

Kopacz: To co wydarzyło się w ostatnich czasach jest konsekwencją tego, co działo się od dłuższego czasu – poleciala Kopacz niczym Bronek Komorowski.

Nie dajemy przyzwolenia na takie zachowanie, należy nałożyć sankcje na Rosję. To my pomagaliśmy ludziom z Donbasu. Nasze bezpieczeństwo to nie sojusze, ale silna armia na ktorą wydajemy 2% PKB. Nasza armia dzieki UE i warunkom oraz możliwościom sojuszy –  dalej zgubiła wątek tak, że nie wiedzieliśmy o co jej chodzi.

W jakich sprawach nam po drodze z UE a z jakimi nie?

Czy możemy sobie pozwolić na niezależność?

 

Kopacz: Nie ma silnej Polski bez silnej Europy dzięki niej możemy odnotowywać nasz wzrost gospodarczy i wzrost eksportu. Nasza pozycja w UE jest bardzo silna, to my postawiliśmy tamę na uchodźców. To my powiedzieliśmy, że musi być kompleksowy plan. Nie będzie żadnych kwot – przyjmiemy tyle, na ile nas stać.

To świadczy o naszej silnej pozycji dzięki unii energetycznej, której autorem jest Tusk. To my kontrolujemy Jamal dzięki UE. Możemy budować połączenie między Polską a Litwą.

 

Ile solidarności, a ile narodowego egoizmu Polski w UE?

 

Beata Szydło: Unia Europejska to jedno z naszych największych osiągnięć. Nasza pozycja nie jest tak silna. Za naszymi plecami podpisano Nordsteam 2, Kiedy trzeba było ratować nasze stocznie to UE nie pozwoliła ratując stocznie niemieckie. Pakiet klimatyczny – jakie mamy propozycje. Unię energetyczną Donald Tusk zapowiadał i nic nie zrobił. Powinniśmy brać przykład z Niemców i Francuzów którzy potrafią zadbać o swoje interesy gospodarcze.

 

Dlatego jesteśmy za silną pozycją Polski w UE.

 

Beata Szydło: Przełamuje początkowy impas i przejmuje prowadzenie w Debacie.

 

Jakie są wielkie światowe procesy, z którymi Panie, szefując naszemu krajowi, będą musiały się zmierzyć? O czym Polacy powinni się dowiedzieć, co wielkiego dzieje się na świecie?

 

Beata Szydło: Te ważne sprawy, to co mowił pan redaktor, one będą wracały i będą absorbować świat i europę. Na pewno jest ważne, by budować mądrą politykę zagraniczną – spokój i zgoda, współpraca między prezydentem a rządem. Polacy chcą spokoju i bezpiecznie i godnie żyć oraz być szanowani. Ważnym tematem jest kwestia uchodźców.

Nie wiem na co zgodziła się przewodnicząca Kopacz. Ważne są relacje z Rosją. To jest partner i chcemy, by to był partner gospodarczy, ale wiemy, że to jest przeciwnik. Silna pozycja Polski na świecie powiązana z silną gospodarką w zgodzie prezydenta i premiera.

 

Kopacz: Po pierwsze musimy dbać o własny kraj jak o własny dom. Każdy rządzący ma obowiązek, by obserwować co się dzieje w świecie. Pani prezes kiedy nord stream był budowanym nikt nie mowił z waszego rządu że to nie jest priorytet UE.

Jeśli chodzi o współpracę Prezydenta z rządem to wielokrotnie zwracałam się o rozmowę, ale Pan prezydent umie rozmawaiać tylko ze swoimi i jest mi bardzo przykro.

 

Nasza gospodarka opiera się na małych przedsiębiorcach. Pamiętajmy o przemyśle rolniczym, spożywczym i chemicznym, bo to wyzwanie, które teraz stoi przed Unią i może Polsce przynieść wiele korzyści.

 

Pytania:

Kopacz: Pan prezes ma zawsze rację, pani się go słucha. Czy miał rację mówiąc o Polsce kondominium rosyjsko – niemieckim, kiedy mówił, że w Szwecji jest szariat, że w Danii pedofilia jest legalna i że uchodźcy roznoszą choroby?

 

Beata Szydło: Tak myślałem, że dojdzie do tego zamiast rozmawiać o Polsce, o sprawach partii. Ja o sprawach partii rozmawiać nie bedę, ale na pytania pani Kopacz odpowiem. Niech Pani nie żartuje, że skończyliście budowę.

Kopacz: Byłam na radzie europejskiej, tłumaczyłam się ze słów lidera opozycji. Czy wy chcecie się odwrócić od UE i ustawić twarzą do Rosji i chcecie z Polski stworzyć pośmiewisko w UE?

 

Beata Szydło: Ja bardziej się przejmuję tym, co mowią polscy obywatele, jak godnie życ, że nie mają pracy, pieniędzy na jedzenie i leki, niż słuchać opinii na salonach europejskich.

 

Pytanie Szydło do Kopacz: Pani przewodnicząca w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia medialne o podatku finansującym pobyt emigrantów w UE, czy pani się na to zgodzi i przyjmie te warunki?

Kopacz: Ja wiem, że to nie Pani wina, że źle Panią przygotowano i źle Pani powiedziano.

Dostaniemy pieniądze na uchodźców i z naszego budżetu nic nie trzeba dokładać. My jesteśmy wrażliwi na krzywdę i dziś zasililśmy Europejski fundusz żywności, by ludzie dostali żywność, wodę i środki czystości. Te liczby są w stenogramach.

Beata Szydło: Pani mówi o różnych liczbach, zadałam konkretne pytanie o podatek czy pani się zgodzi, bo ja nie.

Jeśli rozmawiamy o sprawach narzucania decyzji to pani przyjmuje wszystko.

Kopacz: Ja w głowie mam dobro Polski, a ludzie mowią różne rzeczy i piszą różne rzeczy. Ja słyszałam, że wprowadzicie podatek od nieujawnionych dochodów przedsiębiorców.

Ustrój Państwa i Polityka

Jakie wnioski po aferze podsluchowej?

Beata Szydło: Wszystkie afery zamiecione pod dywan! Zapraszam na miodową, by sobie przypomnieć jak wyglądały te afery. Gdyby państwo funkcjonowało, to służby nie dopuściły, by do tego, żeby taka afera była. Pokazała ona, że państwem rzadzą kelnerzy, a nie ministrowie.

Wypowiedzi wymagają rozliczenia. I kamieni kupa, tak wyglądają wasze rządy.

Kopacz: Pani mówi o aferze podsłuchowej. Ja potrafiłam wyjść i przeprosić za słowa moich kolegów, ale ja nie pochwalam tego, co mowili, ale nikt nie został skazany. Czy Pani byłaby Pani przeprosić Polaków za aferę skoków, gdzie zagrożono depozyty ludzi i przetransferowano 60 milionów do Luksemburga. To wy powinniście przeprosić. Za największą aferę o której Polacy nie slyszą. Pani chce mi powiedzieć, że w opozycji są swięci, co zostaną wzięci do nieba, co nie piją, nie przeklinają i nie jedzą ośmiorniczek.

Piś i PO to dwie różne Polski, co w tych ostanich 25 latach Polacy zbudowali dobrze, a co wymaga poprawy?

Kopacz: Demokrację, pozycję w UE, solidarność społeczna, zbudowaliśmy też odpowiedzialność za swój kraj i piękny kraj, który każdy na każdym kroku widzi. To stadion, gdzie opozycja chętnie chwali się przebywając na nim. Zbudowaliśmy poczucie wolności w naszym kraju.

Beata Szydło: Zanim przejdę do odpowiedzi na jedno pyatnia, źle panią przygotowano do debaty, proszę doczytać, żeby pani w procesie nie musiał przepraszać.

Polska to piekny kraj, w ktorym obywatele przynoszą projekty ustawz, a posłowie PSL i PO wyrzucają do kosza. Pani jeździ pendolino po Polsce, a ja jeżdzę do miejscowości w których polikwidowano połączenia i nie ma jak dojechać pociągiem podmiejskim. Polska to piękny kraj i zasługuje na dobre rządzenie.

Za nami 8 lat rządów PO a wcześniej PIS, wnioski z własnych błędów.

 

Jeśli wygra PiS to jakich błędów obiecuje nie powtórzyć?

Beata Szydło: Kiedy rządził PiS to był dobry czas dla Polskiej gospodarki, kiedy obniżaliśmy podatki i kiedy rozwijały się firmy. Przedsiębiorcy sami o tym mowią. Mówi o tym Jan Korwin Mikke, że dzięki tej polityce udało się przejść przez kryzys suchą stopą. Dla mnie jedno jest pewne – ambitny program naprawy Polski.  Polska potrzebuje stabilnego rządu i współpracy z Prezydentem.

Jeśli wygra PO jakich błędów z ostatnich 8 lat nie powtórzy?

Kopacz: Słyszymy Szydło, która mówi: ten rząd popełnia same błędy, a my będziemy robić same sukcesy.

Budujecie mieszkania, gazociągi przesyłowe, kiedy wy jesteście osobami na stanowiskach, a nie dostrzegacie i nie potraficie liczyć. Na razie sąto kosztowne obietnice.

 

Ewa Kopacz: Chciałam zapytać panią o prawa kobiet. W tej waszej konstytucji prawo ma nie regulować spraw pozamałżeńskich.

Beata Szydło: Nad konstytucją będziemy pracować –  ja nie mam projektu takiej konstytucji. Prawa kobiet są bardzo ważne, prawa dzieci, obywateli i każdy powinien być szanowany. To jest sprawa bezdyskusyjna.

Pamięta Pani hasło, by żyło się wszystkim lepiej?

 

Kopacz: słyszeliście wypowiedź kobiety, która głosowała przeciwko prawom kobiet. Jest pani zwolenniczką wprowadzenia republiki wyznaniowej w Polsce. Ja się boję, żę pani kandydatura może być niepoważna.

 

Beata Szydło: Nie będę posuwać się do insynuacji, bo gdybym był kandydatem niepoważnym to nie przyszłaby pani na debatę.

 

Beata Szydło: Pytanie: Pani tak dużo mówi o trosce w sprawach obywateli, a 6 mln podpisów ustaw wylądowało w koszu.

Rodzice 6 letnich dzieci zwrócili się z prawem o decydowaniu.

Czy pani to poprze?

Będąc Pani premierem będzie Pani mogła poprosić ten komitet, by wniósł tę ustawę i nad nim pracował.

Te nasze dzieci są równie mądre jak dzieci w Unii Europejskiej, to dlaczego nie mogą iść do szkoły wcześniej, a nauczyciele nie będą mieć pracy.

Ja chcę dać prawo rodzicom do decydowania! Widać, że się Pani nie spotyka z rodzicami.

Kopacz: będąc marszałkiem, która chciała autentycznych, demokratycznych warunków na sali sejmowej.  Ale tylko 40% dzieci 6 latków poszło do szkół.

 

Finałowe wystąpienia obu kandydatek po dwie minuty.

Beata Szydło: Szanowni Państwo po 8 latach afer PO przewodnicząca tej partii nie powie nic nowego, niż straszeni PiSem czy o statystykach których nikt nie włoży do garnka i nie nakarmi dzieci. Czas odejść na ławkę rezerwowych, a nie rozmawiać o sprawach poważnych. To jest moja umowa z obywatelami.

 

Ustawy na pierwsze 100 dni.

  • 15% CIT
  • Rodzina 500plus
  • darmowe leki dla ludzi po 75 roku życia.

To można zrealizować, bo to wy mi mówiliście, co mamy zrobić. Prezydent Duda ma program naprawy Polski i potrzebny jest mój rząd, który bedzie mu w tym pomagał. Rząd i prezydent wspólnie z nami wszystkimi damy radę.

Ewa Kopacz:

Drogie Polki i Polacy! Nikogo nie udaję, nie muszę się za nikim chować ze swoimi wadami i zaletami. Mam za sobą 12 miesięcy pracy. Chcę dziś wam zaproponować coś, co będzie dla Polski na kolejne 4 lata: prosty podatek, który pozwoli wam naprawdę dobrze zarabiać nie bedziecie musieli wyjeżdżać i szukać pracy za granicami kraju. Chcę silnej gospodarki i stabilnych finansów publicznych.  Jeśli oni dorwą się do tej kasy to wasze emerytury będą zagrożone. Ja dziś proponuję zdrowy rozsądek a nie fanatyzm. Proponuję wam solidarność międzypokoleniową. Jedno chcę wam powiedzieć –  Nie marnujcie głosów, oddajcie głos na PO, bo jesteśmy jedyną partią, ktora może zatrzymać tych ludzi, którzy nie idą do władzy tylko po Władzę.

 

Wyniki naszego sondażu sms

Pytania wysłaliśmy do wytypowanej próby 2611 osób

Odpowiedzi uzyskaliśmy od  2441 osób.

Odpowiedź  C – remis wskazało 512 respondentów.

Odpowiedź B – Beata Szydło wskazało 1074 respondentów.

Odpowiedź A Ewa Kopacz wskazało 855 respondentów.Szydło i PiS 44%

Kopacz i PO 35%

REMIS 21%

DEBATĘ WYGRAŁA BEATA SZYDŁO I PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Wszystko wskazuje na to, że PiS może rządzić samodzielnie. Wszystko w rękach wyborców.

Wszystko w rękach wyborców
Wszystko w rękach wyborców

 

 Ps. Chcieliśmy też o komentarz do naszego badania poprosić dr Błażeja Pobożego, ale okazuje się, że kandyduje w nadchodzących wyborach parlamentarnych na posła do Sejmu RP.
dr. Błażej Poboży
dr. Błażej Poboży

 

Komentarze

komentarze