Daya Bay - Detektor Neutrino i Antyneutrino Fot. Instytut Daya Bay

  Współczesna Fizyka uniwersytecka mówi m.in. „W kulturze starożytnej Grecji utrwaliły się trzy idee: Wszystko, co zajmuje miejsce, to materia. Wszystko, co się rusza, jest żywe (do dzisiaj mówimy „żywy ogień”). Wszystkie regularności świadczą o inteligencji. Żadna z tych idei nie okazała się prawdziwa … neutrina i inne cząsteczki elementarne nie zajmują miejsca w przestrzeni, poruszają się regularnie, są materią, ale nie żywą ani inteligentną”.

 

Ostatni Nobel z fizyki AD 2015: Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że te cząstki elementarne mają masę – ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski. To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata. Neutrina to cząstki elementarne, które są niemal nie do powstrzymania – potrafią przenikać przez nasze ciała, ziemię, skały, wodę.
First_neutrino_observation
Pierwsza obserwacja neutrino – zapis pomiaru fot. Wikimedia Commons
Są obojętne elektrycznie i słabo oddziałują z materią, dlatego ich badanie jest niezwykle trudne. Neutrina powstają zarówno w reaktorach jądrowych czy na Słońcu, jak i w ziemskiej atmosferze pod wpływem promieniowania kosmicznego. Powstają również w naszych ciałach – podczas rozpadu promieniotwórczych izotopów potasu. W każdej sekundzie przenikają nas biliony neutrin – niektóre powstałe przed miliardami lat – ale nie da się tego poczuć. Mogą przenikać na wylot przez ołowiane ściany, a nawet przez gwiazdy i planety.
Grupa badawcza z Kanady, kierowana przez Arthura B. McDonalda, pracująca w kanadyjskim Sudbury Neutrino Observatory wykazała, że neutrina (konkretnie neutrina elektronowe) powstające na Słońcu nie zanikają w drodze na Ziemię. Zmieniają natomiast tożsamość (modyfikują informację) w drodze ze Słońca na naszą planetę. Odkrycie zjawiska oscylacji neutrin dowiodło, że te cząstki – przez dziesięciolecia uważane za pozbawione masy – jednak ją mają (choć to bardzo mała masa).
Oznacza to, że dotychczasowy Model Standardowy, wyjaśniający wzajemne oddziaływania cząstek tworzących Wszechświat, trzeba zmienić
2015 Pressmix.eu

Komentarze

komentarze