Sondaż wyborczy Grupa Medialna Pressmix

Wiemy kto wygra wybory. Publikujemy najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony w dniach 24-25 września 2015 dla Grupy Medialnej Pressmix. A imię jego czterdzieści i cztery!!!  Tak!  To nie pomyłka.         44 do 21.

Nasze dotychczasowe sondaże jako jedyne w Polsce przewidziały prawidłowo wynik pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich. Tym razem będzie podobnie!

 

CZYTAJ  NASZ NAJNOWSZY SONDAŻ PO DEBACIE O POLSCE I DEBACIE LIDERÓW Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2015. WIEMY KTO WYGRA WYBORY I WEJDZIE DO SEJMU RP.
Artykuł pressmix.eu sondaż 21 października 2015 i podział mandatów do Sejmu RP
Artykuł pressmix.eu sondaż 21 października 2015 i podział mandatów do Sejmu RP

 

Zjednoczeni zyskują

a podsłuchiwani tracą. Na miesiąc przed wyborami wiemy, że zwiększa się poparcie dla Zjednoczonej Prawicy jak i Zjednoczonej Lewicy. W naszych poprzednich sondażach wyborcy mieli mniejsze rozeznanie na kogo głosować, gdyż sojusze na prawicy i lewicy nie były do końca jasno zawiązane.

artykuł pressmix.eu dymisja rządu Kopacz
artykuł pressmix.eu dymisja rządu Kopacz
Platforma Obywatelska traci

poparcie na rzecz Nowoczesnej Ryszarda Petru, ale co nas najbardziej zaskoczyło, na rzecz PiSu oraz mniejszych ugrupowań, takich jak KORWIN, KUKIZ15, które w miarę rejestracji swoich list wyborczych zwiększają swoją aktywność propagandową.

Elektorat Platformy Obywatelskiej, przyspawany do stołków, synekur i etatów w administracji publicznej zapewnia PO i tak dość mocny wynik, jak na ligę przegranych. Tym samym PO reprezentuje stagnację i obawy przed nadchodzącymi zmianami. Duży wpływ na słabnący wynik Platformy w sondażach mają napływający do Europy imigranci oraz mało poważna Ewa Kopacz jako premier i lider tej partii.

artykuł pressmix.eu sondaż
artykuł pressmix.eu sondaż
Jeśli ta tendencja się utrzyma to wybory 25 października 2015 roku to będzie POgrzeb PO!

Jak pisaliśmy w naszych poprzednich publikowanych sondażach Grupy Medialnej Pressmix, postawienie przez PiS jako lidera w kampanii wyborczej naprzeciw Ewy Kopacz w osobie Beaty Szydło było strzałem w dziesiątkę. W ten sposób wyciągając przysłowiowe szydło z wora wytrącono Platformie Obywatelskiej ostatnią broń z ręki (jaką było ciągłe atakowania PiS personalnie przez Jarosława Kaczyńskiego i straszenie nim wyborców).

PO tonie a wyborcy uciekają do innych szalup ratunkowych.

W innym, nie publikowanym dotąd badaniu Grupy Medialnej Pressmix odnotowaliśmy bardzo duży odpływ dotychczasowych wyborców PO na rzecz Ruchu Kukiza. Ale też obserwujemy – co może wydawać się zaskakujące – przepływ z PO na rzecz PiS.  Wcale nas to nie zaskoczyło, bo nawet na listach PIS znaleźli się byli działacze PO, którzy uciekają nie tylko do Ruchu Kukiza, Ruchu Petru czy Zjednoczonej Lewicy ale właśnie i do PiS. Może być to wskazówką dla wielu wyborców, że po wyborach niewiele się zmieni. Tendencje tych zmian, tydzień po tygodniu, od maja br. wraz ze szczegółami z tego badania udostępniamy po zamówieniu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Wydawcą [email protected]

artykuł pressmix.eu raport stonogi
artykuł pressmix.eu raport stonogi
Plankton zostaje zjedzony przez Wieloryba, jakim jest PiS

Zauważalny w sondażach jest polityczny plankton – Stonoga, Kukiz, Korwin, i PSL, który powoli z płotki zamienia się w krewetkę. Większość ich wyborców siedzi już na socjalu w krajach UE. Nie potrafią oni przekonać swoich elektoratów do idei, które promują. A ich listy wyborcze stają się miejscem dla ludzi, którzy nie maja innego pomysłu na siebie poza polityką, choć sądząc po ich wyborach na polityce słabo się znają, startując z mało liczących się list.  Najlepszym tego przykładem jest Paweł Kukiz i jego lista Kukiz15.

artykuł pressmix.eu
artykuł pressmix.eu
Kukiz15 = 5-1 czyli tylko 4

Probierzem tego procesu było ostatnie referendum – wykazujące jego ignorancję, amatorszczyznę i brak umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych, by przekonać ludzi do kluczowego projektu JOW. Każdemu ruchowi, niezależnie od tego, jak antysystemowego lub radykalnego, jest potrzebne zaplecze spin doktorów, specjalistów od marketingu politycznego oraz badaczy opinii publicznej. W przypadku ugrupowań takich, jak Razem, Korwin, Partia Stonogi i Partia Kukiza amatorszczyznę lub zagubienie liderów widać już gołym okiem.

Garstka wyborców Kukiza będzie nadal wierna, chociaż rozważa również poparcie Korwina, bądź Nowoczesnej.pl. Zyskać może na tym najbardziej KORWIN. Choć do wyborów mamy jeszcze 25 dni i wiele się może zdarzyć to nawet

100 nóg da mniej niż zero

Upadek Partii Stonogi spowodował, że jego elektorat odpłynął do PiS, Zjednoczonej Lewicy oraz PSL. Stonoga zmarnował i zmarnuje – podobnie jak Kukiz – potencjał swojej partii, gdyż nie ma fachowego zaplecza ekspertów od mediów, trendów i reklamy. Sam nie kandyduje. A media o nim milczą w przeciwieństwie do Nowoczesnej Ryszarda Petru.

artykuł pressmix.eu
artykuł pressmix.eu
Stara dobra Nowoczesna Pogrzebie PO.

Poparcie dla Nowoczesnej Ryszarda Petru prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Nowoczesna ma jednak dość ciężką sytuację, gdyż jej rząd dusz to głównie niezadowoleni wyborcy Platformy Obywatelskiej, którzy ostatecznie wybiorą swoje mniejsze zło w postaci PO – gdyż nigdy nie wybaczyliby sobie głosowania na radykalnego przeciwnika jakim jest PiS. A jednocyfrowy wynik partii Petru nie gwarantuje wygranej z PiSem. Nowoczesna jest obok PSL najbardziej naturalnym przyszłym koalicjantem.

W sumie młody, wykształcony elektorat z wielkich miast, w którego celuje i Nowoczesna i PO okazuje się, nie taki młody, ani tak wykształcony, ani z tak wielkich miast, jakby się wydawało. Miały być nowe twarze, a jednak wśród kandydatów mamy ludzi związanych całe życie z KLD, UW czy PO.   Paradoksalnie jednak Nowoczesna może po tych wyborach zająć szybko miejsce pogrzebanej PO.  To właśnie Nowoczesna będzie największym beneficjentem przegranej PO i jej spadkobiercą. Chyba, że uda się jej wraz z PO, PSL i Zjednoczoną Lewicą stworzyć koalicje przeciw Prawu i Sprawiedliwości.

Ruch na Lewo

wyczuwa wielu wyborców podobnie jak i sami kandydaci. Duża część wyborców Kukiza odpłynęła do Zjednoczonej Lewicy, ale spora część stwierdziła, że aby ostatecznie pozbyć się Platformy Obywatelskiej, należy zagłosować na PiS. Potencjalni wyborcy Kukiza, którzy wskazywali PiS jako partię drugiego wyboru stanowili największe grono w tej grupie. Dlatego nie dziwi tendencja, którą już było widać w wyborach Prezydenckich i w naszych wcześniejszych sondażach.

Zjednoczona Lewica, która oparła się na sprawdzonych, znanych i doświadczonych działaczach otworzyła się również na młodych.

Zjednoczona Lewica
Zjednoczona Lewica

Zjednoczona Lewica, jeśli wyciągnie wnioski z przegranych wyborów oraz odsunie w cień liderów takich, jak Palikot i Miller, ma szansę uzyskać więcej w wyborach (tekst ten pisaliśmy, kiedy jeszcze Barbara Nowacka nie stała na jej czele. To dobry krok dla tego komitetu, szczególnie, że  w drugim zadawanym respondentom pytaniu pytaliśmy o to, co mogłoby zmienić ich preferencje wyborcze – w przypadku Zjednoczonej Lewicy jest to odsunięcie skompromitowanych liderów i postawienie z jednej strony na nowe młode twarze, a z drugiej na sprawdzonych lokalnie działaczy a nie na spadochroniarzy nie związanych z okręgiem wyborczym.

Ten błąd popełniła Platforma obywatelska, oderwane od wymagań lokalnych listy, których podobno autorka miała być sama Ewa Kopacz to strzał w kolano PO, albo przemyślana strategia której beneficjentem może okazać się Nowoczesna Ryszarda Petru. Wszystko jednak zależy od aktywności i skuteczności w kampanii wyborczej oraz obecności w mediach.

PO popełniła błąd nie wystawiając kandydatów do Senatu wspierając tym samym „prawicowego Romana Giertycha, czy wystawiając spadochroniarza Michała Kamińskiego. O ile Roman Giertych jak wskazują nasze sondaże zostanie senatorem to Mandat dla Michała Kamińskiego nie jest już taki pewien. Nie da się ukryć , że na listach PO jest wielu byłych ludzi lewicy i niczego nie zmieni pozorny…

 

Ruch na Prawo.

Duży odpływ obserwujemy też w Ruchu Narodowym. Ich lider z wyborów prezydenckich marian Kowalski wycofał się z polityki, a pozostali przywódcy są bezradni i słabi – jedynym wyjściem dla tych wyborców jest patriotyczna postawa i oddanie głosu na PiS. Co widać w wynikach naszego sondażu.

Wśród wyborców demokratów.pl nastąpił całkowity rozłam – tutaj głosy podzielą się między Nowoczesną a Platformę Obywatelską.

Partia Korwin ociera się o przekroczeniu progu wyborczego w skali Polski, jeśli jej się to uda to na mandat może liczyć w Warszawie Janusz Korwin Mikke, oraz może jeszcze jedna osoba z tej listy. Wszystko zależy od

Siedmiu procent niezdecydowanych

którzy są jak siedem grzechów głównych. – To garstka wyborców, którzy mogą zdecydować o tym, czy PiS będzie rządzić samodzielnie. Dużą rolę odegra tutaj frekwencja, im więcej osób pójdzie głosować tym większa będzie wygrana Prawa i Sprawiedliwości. Każdy ma prawo wyboru, ale nie każdy z niego korzysta. Niektórzy nazywają to głupotą, jednak imię tego zjawiska to brak wiary w zmiany na lepsze. Nasz redakcyjny kolega, pisarz Alef Stern nazywa tą największą grupę wyborców Partią Nie Wiem.

 Masz wybór
A imię jego czterdzieści i cztery (44%)

Sprawdzaliśmy trzykrotnie ten wynik i PiS uzyskał w nim trzykrotnie 44 procenty! To dwa procent więcej, niż w naszym ostatnim opublikowanym sondażu!

Czy sprawdzą się słowa wieszcza „A imię jego czterdzieści i cztery”?

Wszystko wskazuje na to, że PiS może rządzić samodzielnie. Wszystko w rękach wyborców.

 

Wszystko w rękach wyborców
Wszystko w rękach wyborców

 

W tym sondażu jest metoda

W telefonicznym sondażu przedwyborczym Grupy Medialnej Pressmix, przeprowadzonym w ostatnim tygodniu września na próbie 2054 respondentów w losowo generowanych numerach telefonii komórkowej oraz numerach stacjonarnych na terenie Kraju.

Rozmówców telefonów komórkowych i stacjonarnych  pytaliśmy:

„Na kogo będzie Pani/Pan głosować w nadchodzących wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”

Pytaliśmy też o wiek tak, by wybrana do wyników sondażu próba była jak najbardziej reprezentatywna, a schemat doboru próby pozwolił nam uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki.

Dlatego też zastosowaliśmy ważenie danych, by uzyskać właściwą reprezentację elektoratu. Wedle naszego przekonania

margines błędu wynosi +/- 3 pkt %.

Mimo że, w naszych poprzednich sondażach w rzeczywistości margines błędu wyniósł 0,5% (sic!)

Badanie przeprowadzaliśmy od 24 do 25 września 2015 r. Pytaliśmy respondentów między innymi również o to, co musiałoby się zdarzyć, aby respondent zmienił swoje preferencje wyborcze oraz jaki jest jego komitet wyborczy tzw. drugiego wyboru.

Na zamówienie udostępnimy szczegółowe wyniki badań opinii. Niebawem opublikujemy wyniki Sondażu dla Warszawy. Inne sondaże na zamówienie.

Redakcja Pressmix.eu 2015

A oto zestawianie pełnych wyników sondażu Pressmix.eu przeprowadzonego w dniach 24 – 25 września 2015.
Sondaż wyborczy 25 września 2015 Grupa Medialna Pressmix
Sondaż wyborczy 24-25 września 2015 Grupa Medialna Pressmix
Reasumując na pierwszym miejscu Prawo i Sprawiedliwość na drugim PO stosunkiem głosów

 

44  do 21

 

Ps. Chcieliśmy o komentarz do naszego badania poprosić dr Błażeja Pobożego ale okazuje się, że kandyduje w nadchodzących wyborach parlamentarnych na posła do Sejmu RP.
dr. Błażej Poboży
dr. Błażej Poboży

 

Komentarze

komentarze