FOTOWOLTAIKA

To jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność, a na Zachodzie stał się już standardem.

System fotowoltaiczny wykorzystuje zjawisko, w którym promienie słoneczne są przetwarzane przez moduły (panele) fotowoltaiczne w prąd, który następnie zostaje wprowadzony do sieci energetycznej. Ogromnym atutem tej technologii jest fakt, że źródłem energii jest właśnie Słońce – najbardziej dostępne i najłatwiejsze do wykorzystania odnawialne źródło energii, o wciąż niewykorzystanym potencjale.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyjął długo oczekiwany przez branżę program ,,PROSUMENT”, którego zadaniem będzie wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii (w tym również instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną).

Wsparcie będzie się odbywało poprzez 40% dotację do instalacji fotowoltaicznych oraz niskooprocentowany kredyt, którego oprocentowanie wyniesie 1% w skali roku. Czas kredytu będzie mógł wynieść do15 lat.

Program Prosument jest przeznaczony dla klientów indywidualnych, którzy chcą by ich gospodarstwa stały się samowystarczalne np. w przypadku energii elektrycznej. Z programu skorzystać też będą mogły wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

W pierwszych dwóch latach tj. w roku 2014 i 2015 dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych będzie największe i wyniesie 40% a od 2016 roku jego poziom będzie wynosił 30%. Na lata 2014-2015 przeznaczone jest 400 mln zł z czego 200mln dla banków , 100mln dla jst i 100mln dla WFOŚiGW. W kolejnych latach do 2020 roku na te cele zostanie przeznaczone kolejne 400 milionów złotych.


cdn

Komentarze

komentarze