Czy mapy Google są wolne, czy nie? Oczywiście, do prostych zadań, takich jak przeglądanie i wyszukiwanie, ale jeśli chcemy używać do innych celów, to Google Maps  nie daje dostępu do danych potrzebnych do przetwarzania. Alternatywą jest Open Street Map.


Projekt OpenStreetMap , to swobodny dostęp do danych geograficznych, dzięki którym możliwe jest,  edytowanie i wydanie na wolnej licencji własnych projeków.

Licencja OpenStreetMap umożliwia swobodny dostęp i korzystanie z obrazów mapy i wszystkich danych, które są wykorzystywane do tworzenia, poprzez promowanie ducha twórczości wspólnej. Ta mapa jest tworzona co dzień dzięki wielu współpracownikom i wolontariuszom , którzy wyruszają w miasto, na ulice, wsie, by zbierać informacje potrzebne do tworzenia map.

OpenStreetMap  jest to projekt oparty na społeczności . Zbieranie danych ze świata, to bardzo trudne zadanie, coś na wzór Wikipedii.
Mapowanie jest procesem długotrwałym i mapa nie jest oczywiście jeszcze zakończona.

OpenStreetMap dostarcza dane mapowe dla tysięcy stron internetowych, aplikacji oraz urządzeń.


 

DARMOWA NAWIGACJA:

Mapfactor Navigator Free to oprogramowanie nawigacyjne czeskiej firmy Mapfactor s.r.o., obecne w środowisku OpenStreetMap od ok. 2 lat. Działa ono pod kontrolą systemów WinCE/Windows Mobile, Android (2.3) oraz Windows XP i nowszych. Z powodzeniem uruchomiony został również w Ubuntu 12.04 pod kontrolą Wine.

zródło: navigatorfree.mapfactor.com

 

OpenStreetMap to nie tylko mapy, które można tylko pooglądać. OpenStreetMap to również dane źródłowe, które można wykorzystać do własnych celów, np. stworzenia własnej nawigacji samochodowej czy mapy pokazującej wybrany aspekt geograficzny.

Nie musisz martwić się o limity, koszty czy umowy – mapy i dane OpenStreetMap są za darmo, a warunki licencyjne można spełnić w 10 minut.


 

Wizualizacja trzęsienie ziemi – społeczność OpenStreetMap.

źródło: Kanał yobiSource

 

Komentarze

komentarze