W piątek 29.05.2015 w bezprecedensowym procesie za pośrednictwo w sprzedaży narkotyków na dożywocie bez zwolnienia warunkowego został skazany Ross Ulbricht. Jego strona internetowa osadzona w czeluści Darknetu była najlepiej prosperującym nielegalnym biznesem narkotykowym w cyberprzestrzeni z obrotem 200 milionów dolarów.

silk-road

Strona Silk Road – w polskim tłumaczeniu Jedwabny Szlak – została zaprojektowana jeszcze przed rokiem 2011, w którym to miała swoją premierę. Ross Ulbricht umieścił ją w rozproszonej części internetu, zwanej DarkNetem. Strona była bardzo dobrze zabezpieczona i gwarantowała anonimowość zarówno sprzedającym jak i kupującym – pozwalała na wysyłanie zamówionych produktów pod skrzynki pocztowe i adresy publiczne, korzystając z lokalnych firm kurierskich. W szczytowej formie Silk Road miał obroty rzędu 30 milionów dolarów miesięcznie i był najpopularniejszą formą sprzedaży narkotyków w internecie. Wielu użytkowników chwaliło wysoką jakość produktów oraz przyjazny interfejs użytkownika, który pozwalał na ocenę dostawców, wystawianie informacji o jakości poszczególnych partii, odmian narkotyków oraz negocjacje cenowe w przypadku hurtowych ilości.

 

Ross Ulbricht lub, jak go znano w sieci, Dread Pirate Roberts, był zdecydowanie kryminalistą, ale przetarł też szlak do dyskusji o legalności narkotyków oraz zaczął dyskusję na temat ostrych kar wymierzanych przestępcom w Stanach Zjednoczonych. Dożywocie bez możliwości apelacji jest surową karą nawet dla pośrednika w obrocie narkotykami – z czego większością były tzw. lekkie narkotyki – marihuana, haszysz, etc. Większość transakcji realizowana była za pomocą kryptowaluty Bitcoin – to kolejny powód, dla którego system bankowy oraz większość polityków odpowiedzialnych za finanse państw nie chce wprowadzenia kryptowalut do powszechnego obiegu bankowego na równi z walutami.

FILE - This Feb 4, 2015, file courtroom sketch, shows defendant Ross William Ulbricht as the deputy recites the word “guilty” multiple times during Ubricht’s trial in New York. Ulbricht is set to be sentenced Friday, May 29, 2015, after his February Manhattan federal court conviction. (AP Photo/Elizabeth Williams, File)
FILE – This Feb 4, 2015, file courtroom sketch, shows defendant Ross William Ulbricht as the deputy recites the word “guilty” multiple times during Ubricht’s trial in New York. Ulbricht is set to be sentenced Friday, May 29, 2015, after his February Manhattan federal court conviction. (AP Photo/Elizabeth Williams, File)

W czasie procesu sędzina odpowiedzialna za przewód procesowy była wystawiona na wielokrotne ataki społeczności internetowej skupionej wokół Jedwabnego Szlaku. Pogróżki, dowcipy oraz groźby karalne stały się jej codziennością. Sam Jedwabny Szlak istnieje nadal, chociaż twórcy drugiej wersji zostali również aresztowani, to pokusa anonimowego handlu narkotykami jest zbyt wielka, by niektórzy nie chcieli z niej skorzystać. Istnieją również inne strony internetowe o wdzięcznych nazwach Andromeda, Agora i Evolution – mają podobny model biznesowy do Silk Road i nie zostały jeszcze spenetrowane przez FBI i Europol.

 

Nielegalny handel internetowy w sieci Darknet w 2014tym roku przyniósł według danych Europolu ok 15 miliardów dolarów obrotu. Oczywiście pełnej skali obrotów nie da się policzyć, gdyż większość stron internetowch nie jest indeksowana, a informacje o działaniach mogą rozprzestrzeniać się tylko do wybranych odbiorców – często pośredników karteli narkotykowych – w przypadku narkotyków.

silk_road_100813

Transmisje wewnątrz sieci są dość trudne do przechwycenia ze względu na rozproszony protokół Tor, który nie pozwala na podsłuchanie pełnej informacji. Wielokrotne szyfrowane wiadomości są przesyłane przez tzw. routery cebulowe (onion routers). Kolejny węzeł usuwa warstwę szyfrowania i przesyła dane dalej. Ten typ szyfrowania opracowany został w 2008 roku i jest z powodzeniem stosowany przy wszelkich nielegalnych działaniach, takich jak sprzedaż narkotyków, pornografia, handel bronią i żywym towarem. Sieć tor z odpowiednimi modyfikacjami po stronie aplikacji odbiorców wykorzystują też agenci obcych służb – pozwala ona bowiem na swobodną wymianę informacji i szyfrowanie treści.

126751-md-23038-silkroad_firstscreen__span

Nie podajemy linków do stron internetowych w sieci Darknet, ale każdy może je znaleźć, korzystając z wyszukiwarek. Podstawowy software do obsługi protokołu tor dostępny jest za darmo na stronie https://www.torproject.org/

Cdn.

Janko Walski

Komentarze

komentarze