Ostatni sondaż wyborczy – Irlandia i Wielka Brytania. Zapytaliśmy emigrantów na wyspach, jak będą głosować. Ankiety przeprowadzono pod konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie oraz w Londynie na początku maja.

Pytanie brzmiało: “Na którego z kandydatów na Prezydenta Polski oddałby/aby Pan/i swój głos?”

 

Bronisław Komorowski wygrywa w Irlandii z 51% głosów, tuż za nim jest Andrzej Duda z 28% oraz Paweł Kukiz z 14%. Janusz Korwin – Mikke dostaje 4%.

Przewidywana frekwencja to 62% w Irlandii – znacznie mniej, niż pięć lat temu, kiedy głos oddało ponad 81.9% zarejestrowanych do głosowania (było to 11921 osób).

 

Irlandia1

 

Londyn głosuje następująco: Bronisław Komorowski 40%, Paweł Kukiz 24% a Andrzej Duda 23%. Następny jest Janusz Korwin – Mikke z ośmioma procentami oraz Grzegorz Braun z 3%. Pozostali kandydaci dostają łącznie dwa procenty.

Anglia1

 

Przewidywana frekwencja to 56% – znowu znacznie gorzej, niż pięć lat temu. Wtedy ważny głos oddało 84.5%.

Wyniki są interesujące i jednocześnie zaskakujące, gdyż frekwencja – zawsze wysoka na emigracji – po raz pierwszy będzie odzwierciedleniem rzeczywistych nastrojów Polaków poza granicami kraju.

Poniżej kilka komentarzy respondentów, którzy deklarują bojkot wyborów :

“Wybory nie mają dla mnie największego znaczenia. Już wybrałam z synkiem – dlatego jesteśmy tutaj, w Irlandii”
“Panie, nie wiem, o co w ogóle tutaj chodzi, nie jest źle, trochę można dorobić na boku, zdrowie dopisuje, a kogo wybiorę, to mało ważne.”
“Wydaje mi się, że już zagłosowałem, gdy przeprowadziłem się do Londynu z rodziną.”
“Nikt nie każe mi głosować, nie rozmawiam z rodziną i znajomymi na ten temat, tutaj, w pracy nie ma to żadnego znaczenia.”

Janko Walski

c.d.n.

Komentarze

komentarze