Amerykański prawnik i pisarz, brytyjskiego pochodzenia żyjący w latach 1902-1994 Louis Nizer powiedział: „Człowiek pracujący rękoma, to robotnik; człowiek pracujący rękoma i umysłem, to rzemieślnik; a człowiek pracujący rękoma, umysłem i sercem, to artysta” … i tak z potrzeby serca powstała w 2011 roku Grupa Art & Pasja – założona przez miłośników, których połączyła wspólna pasja do rękodzieła artystycznego. W bielskim Klubie Nauczyciela przy ul. Wzgórze 11/7 w dniach 14 marca do 10 kwietnia 2013 roku można oglądać wystawę rękodzieła artystycznego „Piękno na co dzień” Wiosna 2013. – każda z technik która prezentujemy państwu jest bardzo pracochłonna i czasochłonna, lubimy to co robimy, sprawia nam to przyjemność – mówi Marcelina Tracz-Hałas, twórczyni biżuterii w technice sutasz.

Pragnąc ocalić od zapomnienia dawne techniki rękodzielnicze, członkowie swoją wiedzą dzielą się bez- interesownie z innymi. Ich zdaniem, warto dzisiaj właśnie poprzez pasję, wrócić do dawnego przepisu na szczęśliwe życie i przynajmniej raz dziennie wziąć igłę lub inne narzędzie do ręki, przeczytać jakiś ładny wiersz lub stronę książki, obejrzeć piękny obraz lub piękną rzecz, posłuchać przyjemnej muzyki i porozmawiać z najlepszym przyjacielem, a radością, która powstanie – podzielić się z innymi. Prezentowane przez niektórych z członków Grupy Art. & Pasja rękodzieło – to różnorodne techniki wyrobu rzeczy użytkowych, codziennych, którym pasja nadała odświętny, efektowny, artystyczny charakter.

Rękodzieło – potocznie kojarzone z minionym po¬koleniem ludzi, dla których było jednym ze źródeł utrzymania – dzisiaj przeżywa renesans. Miłośnicy Rękodzieła tworzą nie tylko z praktyczności, oszczędności, ale i z potrzeby „ piękna na co dzień”. To nie tylko uprawianie dawnych technik, ale wyko wciąż nowych możliwości jakie daje dzisiejsze życie.

Wernisaż wystawy odbył się 14 marca br. gościem specjalnym była Jolanta Witeska która zaprezentowała brzmienie dźwięków gongów i mis tybetańskich. Wystawa „Piękno na co dzień” to 330 wystawa organizowaną w Klubie Nauczyciela. Swoje prace zaprezentowało dziesięć pań z grupy Art & Pasja. Liderką i założycielką grupy powstałej 3 lata temu jest Jolanta Jurzak.

Bożena Gorczakowska – pedagog na emeryturze. Zainteresowania rękodziełem ujawniły się jeszcze w dzieciństwie. Nauka, intensywna praca zawodowa i obowiązki domowe zahamowały na długie lata jej możliwości twórcze. Dopiero jako emerytka podjęła próbę rozwijania drzemiących w niej zainteresowań. Wachlarz ich jest szeroki. Malarstwo, szydełkowanie, frywolitka, decoupage, rzeźba, biżuteria. Wiedzę zdobywa na tematycznych warsztatach i podczas spotkań z klubowymi koleżankami o podobnych zainteresowaniach. Sama była organizatorką i uczestniczką wielu wystaw twórczości artystycznej na terenie naszego województwa, powiatu i środowiska.

Aldona Krywult – bielszczanka od urodzenia. Pasje do rękodzieła przejęła v po mamie i swoich babkach. Potrzeba ubrania choinki w nietłukące cacka popchnęła ją do bibułkarstwa. Pierwsze nauki pobierała od ludowych twórczyń z Żywiecczyzny. Pomimo pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych, działała w różnych grupach artystycznych. Prowadziła warsztaty dla młodzieży, a obecnie jest członkiem grupy Miłośników Ręko dzieła Artystycznego Art & Pasja. Od lat szuka zapomnianych technik rękodzieła. Obecnie jest zafascynowana techniką haftu „temarri – czyli po japońsku „prezent”. To sztuka, która ok. 500 – 600 lat temu przywędrowała z Chin i Japonii, są to igłą, nitką i kordonkiem zdobione kuliste formy.

Zofia Leszczyńska – haft w jej życiu to tradycja, pasja, przyjemność. Zna się na wielu technikach hafciarskich – haftuje haftem richelieu (weneckim), białym, cieniowanym, wykonuje obrazy haftem krzyżykowym. Zdobi pięknymi haftami obrusy, bieżniki, serwety, pościel. Wciąż poznaje nowe techniki rękodzielnicze. Współpracowała z Cepelią. Brała udział w licznych wystawach ogólnopolskich w których jej prace były nagradzane i wyróżniane. W Grupie Art. & Pasja dzieli się bezinteresownie swoją wiedzą z pozostałymi członkiniami.

Barbara Lach – na początku jej pasją było szydełkowanie i haft krzyżykowy, którą porzuciła dla decoupage. Od lat interesuje ją dawanie przedmiotom nowego życia przy pomocy różnych technik decoupage i przełamywanie stereotypowego myślenia o rękodziele. Szkło, drewno i inne surowce są dla niej wyzwaniem i inspiracją przez swoją fakturę, kolor, kształt. Przedmioty, które dostały nowe życie wzbogacają otoczenie przyjaciół i znajomych. Na swoje działania artystyczne poświęca każdą wolną chwilę. Doskonali swoje umiejętności na warsztatach, pod okiem Beaty Wośkowiak – Instruktora technik decoupage. Chętnie uczy innych tej techniki, pro¬wadząc warsztaty w Miejskiej Bibliotece w Czechowicach-Dziedzicach. Od dwóch lat znajduje także czas na działanie w Grupie Art & Pasja. Jej prace wystawiane były na wystawach w Bielsku-Białej, Szczyrku, Czechowicach – Dziedzicach.

Anna Łomańska – robótki ręczne interesowały ją od „zawsze”. Wiele technik zdobniczych poznała na zajęciach szkolnych. W 2004 roku wzięła udział w kursie frywolitki czółenkowej zorganizowanym przez firmę „PASMASZ” w Bielsku-Białej. Od tego momentu zaczęła się jej „frywolitkowa pasja”, której poświęca każdą wolną chwilę. Do dnia dzisiejszego zgłębia coraz to trudniejsze techniki tworzenia koronek frywolitkowych, doskonaląc swoje hobby. Swoją wiedzą zawsze dzieli się chętnie z innymi. Działała w Kole Tamborek Beskidzki. Obecnie działa w grupie Art & Pasja, Kole Haftu i Zdobnictwa Artystycznego przy Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Po przeprowadzeniu się do Czechowic-Dziedzic zorganizowała Koło Rękodzieła, działające przy Bibliotece Miejskiej w Czechowicach. W każdym z tych zespołów stara się przybliżyć za¬interesowanym sztukę frywolitkowania, udostępniając wzory i ucząc wykonywania tej pięknej i trudnej dyscypliny ręko¬dzieła. Wykonywane prace prezentowała na wielu wystawach i kiermaszach rękodzielniczych w województwie śląskim.

Jolanta Jurzak – urodzona i zamieszkała w Bielsku-Białej. Fascynują ją piękne rzeczy zrobione ręcznie i ludzie, którzy tak jak ona mają pasję poznawania różnych technik rękodzieła artystycznego. Technik decoupage na drewnie, metalu, szkle oraz na tkaninie uczyła się pod okiem Beaty Wośkowiak – instruktora technik decoupage. Ostatnio jej pasją jest wełna i wszystko to, co można z niej zrobić podczas procesu filcowania na sucho lub mokro. Techniki tej uczy się w Pracowni Kreatywności u Justyny Wróbel-Mikołajczyk, współautorki książek z serii wydawniczej „Magia Filcowania”. Działalność związaną ze zgłębianiem oraz propagowaniem różnych technik rękodzieła artystycznego rozpoczęła w 2007 roku w osiedlowym klubie „Tamborek Beskidzki”. W roku 2011 założyła Grupę Miłośników Rękodzieła Artystycznego Art & Pasja. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Sztuki w Jaworzu oraz Członkiem Nieformalnej Grupy Artystycznej „Na przekór”. Jej prace były wystawiane na wystawach w województwie śląskim. Ostatnio w 2011 roku w Jaworznie i w 2012 roku w Bielsku-Białej na wystawie „Miasto z duszą”, wystawiała obrazy wykonane techniką filcowania. Uważa, że „rękodzieło artystyczne to ogromny świat, w którym każdego dnia spotyka nas coś nowego i pięknego”. W co¬dziennej pogoni za czasem spędzonym dla przyjemności, stara się budować tę piękniejszą, bardziej wartościową część ludzkiego istnienia czyli pasję.

Marcelina Tracz-Hałas – od najmłodszych lat lubiła obdarowywać najbliższych własnoręcznie prezentami. Dziś zdobył umiejętności przekazuje córkom. „Wspólne tworzenie” to jej pasja. Jest zafascynowana robieniem w różnych technikach np. technice sutasz. Wiele jej prac powstało pod wpływem inspiracji osób i ich wizji. Udaje jej się urzeczywistniać marzenia innych. W swoich pracach wykorzystuje naturalne kamienie, szkło, drewno, masę perłową i inne materiały, dzięki czemu każda realizacja jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań i rozwija swoją pasję, ucząc się wciąż nowych technik. Wykonuje także prace w technikach: pergamano, scrapbooking. Jej prace można obejrzeć w bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach na Lipowcu.

Agnieszka Waratus – od blisko 5 lat zajmuje się zgłębianiem techniki wykonywania ażurowych pisanek. Początkowo ciekawość, a obecnie pasja skłaniają do pokonywania ograniczeń które wiążą się z formą i kruchością ptasich wydmuszek. Każda wydmuszka to wyzwanie i ogromna satysfakcja z powstałych pisanek, lecz przede wszystkim z entuzjazmu osób przyglądających się jej pracy. Wydarzenia i nagrody: Muzeum w Gliwicach, XXII Konkurs Górnośląskie Kroszonki 2011 – wyróżnienie w kategorii prac wykonanych technikami nowatorskimi; Muzeum w Gliwicach, Pokazy kroszonkarskie „Niedziela z Zajączkiem” 2012; Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, XXIII Konkurs Górnośląskie Kroszonki 2012 – udział w wystawie; Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Miasta Kozy, Konkurs na koziańską pisankę wielkanocną 2012 – wyróżnienie.

Zofia Górny – przygodę z szydełkiem rozpoczęła w szkole średniej. Kontynuacja i dalsze doskonalenie jej pasji trwa do dzisiaj. Na szydełku po¬trafi zrobić niemalże wszystko – począwszy od serwetek, ozdób świątecznych, biżuterii, a skończywszy na wyszukanych częściach garderoby. Należała do Koła „Tamborek Beskidzki”, obecnie działa w Grupie Artystycznej Art & Pasja. Jej prace można było oglądać w Bielsku-Białej na wystawach i kiermaszach, organizowanych przez miłośników rękodzieła oraz Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku.

Anna Herczek – przygodę z frywolitką, zawdzięcza swojej przyjaciółce, która nauczyła ją koronki frywolitkowej robionej na czółenku. Czółenko stało się jej pasją oraz sposobem na odprężenie i relaks. Prace, które wychodzą spod jej czółenka nazwać można małymi dziełami sztuki. Należała do Koła „Tamborek Beskidzki”, obecnie działa w Grupie Artystycznej Art & Pasja i Kole Haftu i Zdobnictwa Artystycznego przy Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Jej piękne i precyzyjnie wykonane prace są wystawiane na licznych wystawach regionalnych i imprezach kulturalnych organizowanych w województwie Śląskim. Obecnie uczy się nowych technik m.in. decoupage.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Mirosław Jamro (Pluszak), Pressmix

Opublikowano 2 kwietnia 2013 na portalu preesmix.eu

Komentarze

komentarze