Telefon komórkowy to dzisiaj także kamera,  którą można w łatwy sposób nagrać i zrealizować, dokument, film fabularny, itp.  Jednak  podczas tworzenia i obrabiania materiału źródłowego, nie wszystko jest oczywiste i prawnie jasne.

W bardzo wielu amatorskich produkcjach, możemy usłyszeć podkład muzyczny, który podlega komercyjnej wersji praw autorskich. W takiej sytuacji właściciel konta ma 2 opcje:

  • Zgodzić się na reklamę zamieszczoną przez youtube i reklamować
    za Darmo produkty, usługi, itp.,
  • Zablokować film, ustawić jako prywatny i zapomnieć o publikacji.

Osobiście preferuję zamieszczanie materiałów w youtube, vimeo, dailymotion na licencji CC. Pozostajemy właścicielem praw do danego materiału i nikt, żadna korporacja, nie ma prawa ścigać nikogo za to, że wykorzystał nasz materiał, wystarczy by umieścił w materiale lub opisie, odpowiedni rodzaj licencji CC.

YoutubeCC

Licencje Creative Commons to proste narzędzie, ułatwiające dzielenia się swoją twórczością i zarządzanie prawami autorskimi. Oznaczając utwór jedną z licencji, zachowujesz swoje prawa osobiste i określasz, w jaki sposób będzie można z niego korzystać.


 

Rodzaje Licencji Creative Commons:POLSKA

 


 

 

CC-BY

Już niedługo więcej informacji na ten temat. W  niedalekiej przyszłości zaprosimy naszych czytelników, widzów oraz słuchaczy na szkolenia m.in w tym zakresie.

autor: Tomasz Godlewski

źródła materiału : Creative Commons POLSKA


Komentarze

komentarze