Andrzej PiętkaJeden z najbardziej zasłużonych dla włoskich mocodawców z Turynu – Dyrektor Organizacji i Personelu FAP Andrzej Piętka trzyma się póki co rękami i nogami piastowanego od wielu lat stanowiska. Zrobił dla Włochów więcej niż jakikolwiek obywatel Italii, a nawet był nadgorliwy w zwalnianiu polskich pracowników i blokowaniu podwyżek płac! Gorąco wspierał wraz z dyrektorem Czesławem Świstakiem starania o specjalne ulgi dla włoskiego koncernu i poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych w myśl zasady: jak najmniej pieniędzy dla Polski, a jak najwięcej dla Włoch! Piętka zrobił dla FIAT’a więcej niż musiał, natomiast dla polskiej załogi Fiat Auto Poland znacznie mniej niż mógł!

Być może już wkrótce jedna z ulic w Turynie ma szansę uzyskać nazwę Andrzeja Piętki tak bardzo się dla Italii zasłużył?

Jednak załoga Fiat Auto Poland ma już go najwyraźniej dosyć i rozpoczęła bunt.

Włosi jak to Włosi, działają po cichu i choć dziennikarzom jeszcze tego nikt nie zdradził, to już przygotowali za jego tak wielkie oddanie wygodny gabinecik w jednej z włoskich filii holdingu FIAT.

Cała procedura ma wyglądać na awans!

Pewnego pięknego poranka Rzecznik Prasowy FAP Bogusław Cieślar lub ktokolwiek inny ogłosi, że Pan Dyrektor Piętka jest przewidziany do awansu w kraju, dla którego tak bardzo się zasłużył, czyli we Włoszech. Pójdzie do mediów komunikat, że oto kolejny menadżer z FAP został doceniony przez Turyn.

Włosi utrzymują przewidywane przenosiny Piętki do Italii w ścisłej tajemnicy, bo Dyrektor Personany stanowi swoistego asa w rękawie Prezesa FIAT Torino! Gdy zostanie ogłoszony strajk okupacyjny w Tychach, to Włosi zaproponują dymisję Piętki i podwyżki płac w zamian za odstąpienie od strajku!

W żargonie używanym przez włoskich związkowców dyrektor personalny dostanie tzw. kopa w górę, który będzie tak mocny, że wyląduje on w efekcie albo gdzieś pod Neapolem, albo na Sycylii, a w najgorszym razie w Turynie.

Skąd się wziął przeciek na ten temat?

Kilka dni temu zadzwonił do mnie znany mi od trzydziestu-pięciu lat działacz włoskich związków zawodowych i zapytał:

– Kto to jest ten Piętka, bo podobno ma do nas wkrótce przyjechać i zniechęcać do robienia strajków?

Rajmund Pollak

Komentarze

komentarze