Karolinka Buczkowska  z Tarnobrzegu - fot. Małgorzata KupiszewskaOdbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą – 1 marca 2015 r. w Parku im. H. Jordana w Krakowie jedne z ostatnich słów pułkownika Łukasza Cieplińskiego przytoczono także. Czy dlatego, że przez całą ceremonię towarzyszyła mi Karolinka Buczkowska  z Tarnobrzegu, trzymająca przez czas uroczystości zdjęcia Żołnierzy Niezłomnych, aUroczystośći w Parku Jordana - fot. Małgorzata Kupiszewska może wyśpiewanie przez dzieci ze szkoły społecznej Pieśni Armii Krajowej, czy też dlatego, że stałam nieopodal Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, oddającej salwy honorowe dla żołnierzy zamordowanych w więzieniach a może przyczynił się donośny głos porucznika Rybickiego, czytającego przejmująco apel poległych, któremu wtórował mocny głos odpowiadający po każdym wywołanym nazwisku: Polegli śmiercią męczeńską – nie mogłam opanować łez. Wzruszenie widziałam na wielu twarzach. Ten dzień przejdzie do historii.

Wejście do Kościoła Mariackiego 1 marca 2015 rokuNie miałam szans dostać się do środka Kościoła Mariackiego. Na Rynek Krakowski przybyły tłumy. Ludzie z biało-czerwonymi opaskami na rękachWidziałam ludzi z biało-czerwonymi opaskami na rękach, w okazjonalnych koszulkach (w jednej z nich pozował mi raper Kejraz z grupy Proforma). Przyszły rodziny z dziećmi  w wózkach. Nie zabrakło Wowo Brodeckiego, krakowskiego rotmistrza.

Kompania honorowa w Parku Jordana w Krakowie - fot. Małgorzata KupiszewskaPrzyglądałam się formowanym szykom: żołnierzy, grup rekonstrukcyjnych – w tym grupy Wrzesień 39, pocztów sztandarowych, kibiców Cracovii i Wisły. Żołnierze Wyklęci - Pamiętamy - fot. Małgorzata KupiszewskaMimo animozji szli w tym samym pochodzie. Co chwilę skandowali: Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę to znów: Cześć waszej pamięci żołnierze wyklęci.

Zuzanna Kurtyka skłąda kwaity przed pomnikiem w Parku Jordana - Fot. Małgorzata KupiszewskaChwała bohaterom, jesteście w nas – te słowa powtórzone kilkakrotnie poruszyły nie tylko mnie. Kiedy kwiaty pod pomnikiem składała Zuzanna Kurtyka zewsząd rozległy się gromkie oklaski podziękowania.

Żołnierze Niezłomni - Armia Wyklęta - Polscy Bohaterowie - fot. Małgorzata KupiszewskaNigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi – pieśń konfederatów wybrzmiała dziś szczególnie. Wielkie brawa należą się fundatorom pomników: ppułk. Łukasza Cieplińskiego i Zygmunta Szyndzielorza.Pochwała także obydwu artystom, wykonawcom rzeźb.

Rodzina Łupaszki składa wieńć przez pomnikiem w Parku Jordana - fot. Małgorzata KupiszewskaAnna Nowak ze Zgorzelca, z rodziny „Łupaszki” miała zaproszenie do Belwederu. Wybrała Park Jordana i uroczystość pod gołym niebem, na którym jaśniało wiosenne słońce. Otwierane także zapewne grą orkiestry Wojska Polskiego.

Delegacja wojskowa składa wieniec w Parku  Jordana w Krakowie - fot. Małgorzata KupiszewskaZabrakło na uroczystości generałów. Dyrektor Kazimierz Cholewa, główny organizator, dziękując przybyłym, zwrócił uwagę na ten drobny fakt. Łuskę z naboju zabrałam ze sobą. Będę pokazywać wnukom. Tysiące Krakowian na obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wykletych - fot. Małgorzata KupiszewskaNa pamiątkę dnia, w którym tysiące mieszkańców Krakowa wyszło zamanifestować zrozumienie dla Święta Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych i powitać ich powrót tak jak przed wiekami witano wjazd Jezusa do Jerozolimy a On zebranym tak odpowiedział: Powiadam wam, jeśliby milczeli, wnet kamienie wołać będą (Łuk. 19,40).

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Parku Jordana w Krakowie - fot. Małgorzata Kupiszewska

Małgorzata Kupiszewska

Komentarze

komentarze

PODOBNE ARTYKUŁY