Inscenizacja zatrzymania płk Anatola Sawickiego- Komendanta Eksterytorialnego Obwodu Lwów „WiN”W niedzielę (01.03.2015r.) o godz. 12.00 na ulicy Bankowej w Lubaniu pod tablicą upamiętniającą płk Anatola Sawickiego- żołnierza AK zamordowanego przez UB, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się inscenizacją historyczną. Pod budynek w którym mieszkał Anatol Sawicki podjechał opancerzony samochód z funkcjonariuszami UB. Dwóch z nich zabezpieczyło wejście, a pozostali wbiegli na pierwsze piętro po płk Anatola Sawickiego- Komendanta Eksterytorialnego Obwodu Lwów „WiN”. Po splądrowaniu mieszkania zakuli go w kajdany i wrzucili do samochodu. Przed tym żona i córka zdążyły po raz ostatni uściskać męża i ojca. W czasie tego krótkiego i dramatycznego rozstania udało się małżonce przekazać Sawickiemu medalik. Opancerzony samochód wraz z oprawcami UB i płk Anatolem Sawickim odjechał w stronę siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (obecnie Urząd Gminy Lubań).

Inscenizacja historyczna LubańInscenizacja zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie. Zapadła cisza, widać było wzruszenie, a nawet łzy. Następnie pod tablicą stanęła warta honorowa i uczniowie liceum o profilu wojskowym. Po hymnie tradycyjnie Ewa Gutek poprowadziła Apel Poległych Żołnierzy Wyklętych. Następnie pod tablicą upamiętniającą płk. Anatola Sawickiego złożono wiązanki. Pierwszą z nich złożył z upoważnienia córki Sawickiego- Janusz Skowroński.

1 marca Lubań pamięta o Żołnierzach WyklętychW Lubaniu uroczystości obchodzono po raz trzeci. Tegoroczne obchody wyróżniła frekwencja. Widać po niej, że uroczystości wpisują się w potrzebę znajomości tej dramatycznej dla Polski historii i chęć jej upamiętniania. W obchodach pomimo, że przypadły w niedzielę wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe większości szkół lubańskich. Daje to nadzieję na włączenie się pozostałych placówek w następnych latach.

Uloczystości w Lubaniu z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy WyklętychPodczas uroczystości wolontariusze kwestowali na rzecz fundacji „Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki”. Zebrane środki pozwolą na ekshumację kolejnych bohaterów, którym należy się imienny pochówek i oddanie honoru.

Ewa Gutek prowadząca obchody 1 mraca w Lubaniu z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wykletych

Ewa Gutek

Komentarze

komentarze