pressmix.euLaureaci konkursu „NIE dla czadu czujnik tlenku węgla w każdym domu” w Bielsko-Białej zaskoczyli Polskę. Niespodzianka:”w konkursie rywalizowały dzieci w dwóch grupach wiekowych, z czego 105 prac wykonali autorzy w wieku od trzech do siedmiu lat, natomiast 386 prac wykonali autorzy w wieku osiem do szesnastu lat.”

Temat tlenku węgla spędza nam sen z powiek już od wielu lat. Pomimo tego, że podejmujemy różnego rodzaju inicjatywy z tym związane zadowalającego efektu tych inicjatyw nie widać. W sezonie grzewczym 2012-2013 były 83 interwencje związane z tlenkiem węgla, 53 osoby poszkodowane w tym jedna ofiara śmiertelna. W sezonie 2013-2014 było 70 interwencji w których zostało poszkodowanych 68 osób, jedna ofiara śmiertelna.

 

W bieżącym sezonie grzewczym miało miejsce już 69 interwencji w których zostało poszkodowanych 67 osób, a sezon się jeszcze nie skończył. Istotną informacją i zarazem niepokojącą jest to, że w tym sezonie grzewczym zostało poszkodowane 23 dzieci. W związku z tym poszukujemy różnych możliwości, żeby podnosić poziom świadomości rozpoczynając od najmłodszych – mówił st. bryg. Adam Caputa, Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej.

Ten konkurs  jest  przykładem dla Polski na to jak ważna jest  edukacja.Organizatoram konkursu należą się pochwały i wielki szacunek. Również za odwagę cywilną.

Jak wiemy Raport pt. „Air quality in Europe 2014” zawiera analizy danych za lata 2003-2012.

Dokument przynosi bardzo niepokojące wieści dla Polaków. Według niego w latach 2010-2012 na stężenia pyłów zawieszonych przewyższające o 75 proc. poziom zakładany przez UE narażonych było aż 80-88 proc. mieszkańców polskich miast. Należymy ponadto do grupy państw wypadających źle pod względem stężenia dwutlenku siarki i rtęci.

Zródło, autor, link, prawa autorskie.

 

Komentarze

komentarze