Nie ufaj bankomDo tej pory społeczeństwo traktowało banki jak instytucje zaufania publicznego. Idąc do banku po kredyt, bezgranicznie wierzyliśmy w każde słowo pracowników banków. Mało kto czytał całą umowę, a co dopiero drobne druczki w tekście. Już nie mówię o poradach u prawników czy ekonomistów w sprawie przeanalizowania umowy kredytowej. Czy czas zaufania do banków minął? Czy banki nas oszukują? Czy system finansowy kradnie nam pieniądze?

Wrobieni we franka

        Kilka lat temu był okres fantastycznego taniego franka szwajcarskiego. Ludzie przekazywali sobie informacje o okazji super kredytu. Było wiele reklam, zachęt. Efektem tych działań jest 700 tysięcy osób, które wzięło kredyt we frankach szwajcarskich na kwotę 40-50 mld. złotych.

Przekręt banków był podwójny. Pierwszy polegał na tym, że udzielając kredytów, banki nie miały franków szwajcarskich.

Stanisław Adamczyk, makler, wieloletni pracownik finansowy powiedział:

„Świadczenia powinny być ekwiwalentne. Świadczeniem jest ryzyko, więc jeżeli bank nie ryzykuje nic udzielając kredytu frankowego, to nie możemy mówić o ekwiwalentności. Kredyt frankowy jest syntetycznym instrumentem finansowym. Bank nie musi posiadać franków, kiedy je pożycza, a tworzy tylko instrument o podobnym profilu przepływów finansowych.”

Innymi słowy bank udzielając kredytu we franku szwajcarskim, tworzy konto złotówkowe. Następnie udziela kredytu złotówkowego indeksowanego do franka.

Drugi przekręt polega na tym, że w momencie wpłaty raty kredytowej, bank przelicza kurs złotówki na franka według własnych upodobań. To banki indywidualnie decydują po jakim kursie przeliczą kredyt.

Kredyt walutowy może Cię zrujnować

        Większość osób, które mają kredyt we frankach, dolarze czy jakiejkolwiek obcej walucie zostały oszukane przez banki.

Tylko te osoby mogą wziąć na siebie pełną odpowiedzialność, które wiedziały o ryzyku kursowym. Banki zgodnie z prawem muszą uświadomić i dobitnie powiedzieć klientom o ryzyku jakim jest cena walut.

Dlaczego kredyt w obcej walucie może zniszczyć Twoje finanse ?

Od 1971 roku mamy nowy światowy system monetarny. Wtedy USA zdecydowało o całkowitym odłączeniu złota od dolara. Efektem tego jest bezwzględne drukowanie pustych pieniędzy, finansując nimi inwestycje i wydatki budżetu państwa. Pieniądze drukują wszystkie gospodarki, które znajdują się poza Unią Europejską.

Polska nie może finansować wydatków budżetowych z pożyczek od NBP, ponieważ zabrania tego Konstytucja Polski i Unia Europejska. Za to może pożyczać pieniądze na procent od obcych banków.

Cudowna logika polskiego polityka 🙂

Około 60% transakcji handlowych (w tym ropa) jest rozliczana w dolarach. Amerykanie drukując rocznie ponad bilion dolarów, powodują obniżenie kursu dolara względem innych walut. Konsekwencją tego są wyższe ceny produktów eksporterów rozliczających się w dolarach. Innymi słowy firmy, które sprzedają swoje produkty za granice, przeliczają je po wysokim kursie. To powoduje spadek sprzedaży i mniejsze wpływy do budżetu danego państwa tytułem podatków.

Dlatego państwa walczą o tani eksport z innymi krajami. Wojna walutowa polega na obniżaniu ceny własnej waluty, poprzez drukowanie większej ilości własnych pieniędzy. Zabieg ten powoduje ciągłą utratę siły nabywczej pieniądza i wzrost inflacji. Dzieje się to wszystko Twoim kosztem. 

Artykuł o sile nabywczej pieniądza – Czy jesteś biedniejszy czy bogatszy ?

W toczącej się wojnie walutowej nigdy nie wiesz, która waluta pójdzie w dół, a która w górę. Jest to uzależnione od decyzji centralnych banków danego kraju.

Mając kredyt w obcej walucie nie wiesz czy za miesiąc, rok czy kilka lat twoje raty kredytowe nie zwiększą się o 30%, 50% czy 100%.

Tutaj nie ma żadnych praw ekonomicznych. Obowiązują zasady decyzji politycznych w celu obrony lub nie własnej waluty. W pewnych przypadkach wysoka cena danej waluty może być korzystna dla danego kraju, a dla Ciebie zabójcza.

Jak system bankowy Cię oszukuje ?

        Powinieneś/powinnaś wiedzieć, skąd banki biorą pieniądze na kredyty.

Banki nie pożyczają pieniędzy z własnych zysków, one kreują czyli wymyślają pieniądz z niczego.

Powiedzmy, że bank ma depozyty na kwotę 8 milionów złotych. Czyli klienci przetrzymują na kontach długoterminowych 8 milionów złotych.

Na podstawie zgromadzonych 8 milionów, bank może udzielić pożyczki na kwotę 8 milionów złotych i kredytu na sumę 96 milionów złotych.

Pożyczka to własne fizyczne pieniądze.

Kredyt to wymyślony – wykreowany pieniądz.

Skąd wzięło się 96 milionów ?

Banki stosują przeliczniki według, których tworzą fikcyjne kredyty.

W Polsce współczynnik kreacji pieniądza wynosi 1:10 – 1:12. W USA wskaźnik ten wynosi 1:33-1:50.

Współczynnik 1:12 oznacza, że na podstawie jednego fizycznego złotego, banki tworzą 12 fikcyjnych złotych, których nie posiadają. 

W USA na podstawie 8 milionów dolarów, bank może przyznać kredytów w wysokości 400 milionów dolarów.

Jaki z tego wniosek ?

Bankowcy doprowadzili do sytuacji, w której pod przykrywką prawa, udzielają kredyt dopisując sumę udzielonego kredytu do systemu bankowego. Ty natomiast musisz wiele lat pracować, aby oddać im kwotę kredytu oraz odsetki, które im nie należą się. Oni pożyczają łatwy pieniądz, a Ty oddajesz ciężko zarobiony.

W taki sam sposób Bank światowy czy MFW pożyczają pieniądze rządowi polskiemu. Kreują pieniądze z powietrza, a my ściągamy podatki od Polaków, aby oddać im same odsetki, bo na ratę kredytową nas nie stać. Według dziennika Fakt – odsetki od kredytów wynoszą już 60 mld złotych, wynagrodzenia na rozbudowaną administracje wynoszą drugie 60 mld złotych, a planowane dochody na 2014 rok to 277 mld. złotych.

Przy takiej polityce gospodarczej za kilka lat będziemy musieli zbankrutować. Ekonomia jest nieubłagana.

Czy winni są klienci banku ?

        Bezwzględnie nastał czas zainwestowania we własną edukacje. Wiele informacji dostaniesz za darmo w internecie za niektóre będziesz musiał/musiała zapłacić.

Moim zdaniem świat jest w dużym stopniu zakłamany, dlatego czas autorytetów minął. Dzisiaj nie możesz komuś wierzyć ślepo, ponieważ banki, rząd czy wielu polityków – oszukują.

Dlaczego rząd, politycy, media nie informowały społeczeństwa o niebezpiecznych kredytach ?

Dlaczego wprost nie informowały o zorganizowanym oszustwie kredytowym ?

Jeżeli nie masz pojęcia o finansach, to warto zapłacić prawnikowi czy uczciwemu ekspertowi od finansów, aby sprawdził Twoją umowę kredytową. Nie twierdze, że w bankach pracują nieuczciwi ludzie. Ale twierdzę, że nie są przeszkoleni do uświadamiania klientom o ryzyku kursowym czy kredytowym.

To nie jest w interesie banków. Oni są spółkami akcyjnymi. Mają przynosić potężne dochody akcjonariuszom, a szefom milionowe bonusy.

Ty się tutaj nie liczysz. Ty masz płacić za ich jachty i kolejne ich milionowe domy.

Broń się

        Jeżeli masz kredyt, w którym raty bardzo wzrosły ze względu na niekorzystny kurs walutowy, to idź do sądu. Jeżeli twierdzisz, że bank nie poinformował Cię o niebezpieczeństwach związanych z wahaniami kursów, to weź prawnika.

Lobbyści sektora finansowego będą bronić się mówiąc: „musicie spłacać kredyt we frankach, ponieważ my musimy oddać franki, które wam pożyczyliśmy”.

Należy powołać biegłego, którego zadaniem będzie udowodnienie, że udzielając kredytu bank nie miał franków szwajcarskich.

Co raz więcej jest informacji o wygranych sprawach. Częściowych lub całkowitych. W USA na przykład osoba dostała za darmo dom od banku, ponieważ prawnik udowodnił w sądzie, że w momencie przyznawania kredytu, bank nie miał takich pieniędzy w systemie bankowym. Dopiero musiał je wytworzyć, a zgodnie z umową powinien mieć je w chwili podpisania umowy.

W Polsce osoba wygrała 15 tys zł. za brak przedstawienia klientce przez bank, kosztów ubezpieczenia kredytu.

Najpierw zacznij od własnej edukacji. Każda osoba powinna znać podstawy ekonomiczne. Jeżeli nie masz ochoty zaznajamiać się z ekonomią, to powinieneś korzystać z usług zaufanego finansisty. W przeciwnym razie znowu usłyszysz wspaniałą okazje i pójdziesz ślepo za tłumem zapominając o konsekwencjach.

Pomyśl co jest tańsze ?

Robert Brzoza Robert Brzoza

 

Komentarze

komentarze