Powiat wągrowiecki jest jednym z większych powiatów Wielkopolski, leżącym w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego, położony jest geograficznie w historycznym regionie Pałuk, na przecięciu Szlaku Piastowskiego ze Szlakiem Cysterskim. – Na naszym terenie turyści mają do dyspozycji całą gamę licznych zabytków, jeziora, lasy w których można znaleźć różne gatunki grzybów, a także unikatowe pomniki przyrody. Wszystko to na urokliwych terenach w samym sercu gościnnej Wielkopolski. Zapraszam do odwiedzenia powiatu wągrowieckiego i miast leżących na jego terenie – mówi Michał Piechocki, Starosta Wągrowiecki.

Anna Charko: Dlaczego, Pana zdaniem, warto odwiedzić powiat wągrowiecki?
Michał Piechocki, Starosta Wągrowiecki: Odwiedzając wągrowiecką ziemię można zapoznać się z bogatą historią tego regionu, ściśle związaną z cystersami, którzy wywarli duży wpływ na jego rozwój. Początki Wągrowca związane są z ekspansją terytorialną cystersów sprowadzonych około 1142 roku do Łekna, leżącego nieopodal Wągrowca. Wągrowiec jest miejscem w którym urodził się ks. Jakub Wujek, jezuita, teolog, autor najbardziej zaznanego przekładu Biblii na język polski. Tutaj też młodość spędził pisarz Młodej Polski – Stanisław Przybyszewski.

Czy warto więc zaplanować kilkudniowy pobyt w powiecie wągrowieckim, aby poznać między innymi najstarsze zabytki związane z historią Polski?
– Tak, są to przede wszystkim zabytki kultury i sztuki sięgające XII wieku, których bogactwo jest w stanie zaspokoić gusty nawet najwybredniejszych turystów. Wśród nic h można wymienić m.in. znajdujący się na terenie Wągrowca kościół farny z 1381roku pw. Św. Jakuba, kościół i klasztor pocysterski, budowany w latach 1383-96. Na terenie powiatu warto zwiedzić między innymi: kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, powstały w 1639 roku, kościół pobernardyński w Gołańczy zbudowany XV/XVI wieku a także wiele innych ciekawych miejsc.

Położenie powiatu skłania także do czynnego wypoczynku. Powstała wągrowiecka strefa aktywności, czyli…?
– Wągrowiecka strefa aktywności są to wyznaczone na terenie leśnym trasy biegowe. Powstała ona z myślą o miłośnikach rekreacji na świeżym powietrzu, mi. in. rowerzystach , biegaczach , miłośnikach nordic walking. Na stronie naszego powiatu WWW.wągrowiec.pl znajdują się szczegółowe mapy trenów rekreacyjnych, możliwe do poprania w formacie nawigacji satelitarnej oraz jako aplikacja do telefonu komórkowego. Pragnę zaznaczyć, że na terenie naszego powiatu są 34 jeziora z czego 4 to czynne kąpieliska. Rajem dla wędkarzy są czyste jeziora, bogate w takie gatunki ryb jak: węgorze, płocie, szczupaki, liny i inne. Przez powiat wągrowiecki przepływają 4 rzeki: Wełna, Nielba, Struga Gołaniecka, Mała Wełna. Dwie z nich, Nielba i Mała Wełna, krzyżując się tworząc ciekawe zjawisko hydrograficzne.

A jakie atrakcje czekają na turystów, gdy zawiedzie pogoda?
– Na niepogodę też mamy sposób. Na terenie Wągrowca jest zbudowany nowy Aquapark z takimi atrakcjami aby cała rodzina mogła w nim przyjemnie spędzić czas korzystając z różnych atrakcji wodnych. W Aquaparku znajduje się również kompleks Spa wyróżniający się bogatym programem rekreacyjnym. Chciałbym podkreślić, że nasz powiat dysponuje bogatą bazą turystyczno-hotelową. Na terenie Wągrowca znajdują się liczne supermarkety, które „kuszą” promocjami. Na terenie powiatu turyści mają do dyspozycji również liczne sklepy z pamiątkami.

Wągrowiec jest miastem położonym na szklaku wiodącym nad morze. Czy jest więc możliwość dla turystów z południa, aby w drodze nad Bałtyk odpoczęli tutaj kilka dni?
– Jak najbardziej zapraszamy oczywiście wszystkich turystów, a nie tylko tych którzy podążają z południa, aby po trudach jazdy po polskich drogach odpoczęli wśród pięknej przyrody i zachwycających zabytków. Jako Starosta, i zarazem mieszkaniec Wągrowca chciałbym zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem „Powiat w obiektywie”, organizowanym przez Powiat Wągrowiecki. Komisja konkursowa prosi o nadsyłanie prac w wersji elektronicznej do dnia 31 sierpnia 2013 roku na adres: [email protected]. Prosimy aby oprócz miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie podać autora pracy, dane kontaktowe i kiedy zostało zdjęcie wykonane. Najciekawsze pod względem artystycznym prace zostaną nagrodzone. Wszystkie nadesłane prace oraz lista nagrodzonych zostanie opublikowana na stronie internetowej starostwa powiatowego w Wągrowcu: Wągrowcu oraz na profilu starostwa w portalu Facebook: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu
Dziękuję za rozmowę.

Anna Charko

Patronat medialny konkursu fotograficznego: Pressmix

Komentarze

komentarze