W czasie upału zadbaj o swój samochód i pasażerówRekordowe upały, które nawiedziły Polskę, są uciążliwe dla wszystkich. Szczególnie narażeni na wysokie temperatury są m.in. kierowcy i pasażerowie poruszający się autami. Podróż ułatwi nam klimatyzacja, ale poza własnym komfortem powinniśmy też zadbać stan techniczny naszego samochodu. Mamy dla Was kilka rad, które ułatwią Wam przetrwanie najbardziej gorących dni lata.

Klimatyzacja bardzo pomaga w podróży. Jednak trzeba ją stosować umiejętnie. Ustawianie w aucie temperatury 18 stopni Celsjusza, gdy na zewnątrz jest 38-stopniowy skwar to wręcz prośba o przeziębienie. Do tego nagłe wyjście z tak wychłodzonego samochodu na upał może wiązać się nawet z szokiem termicznym. Ostrzega przed tym Piotr Rosowski z serwisu Papis i Wspólnicy w Swarzędzu, zalecając, by ustawiać temperaturę w samochodzie tylko kilka stopni niżej niż ta na zewnątrz.

Przygotowaniu klimatyzacji – wymianie filtrów i napełnieniu – kierowcy zazwyczaj poświęcają tyle uwagi, ile trzeba. Ważniejsza, choć często zapominana, okazuje się jednak chłodnica. Jeśli klimatyzacja przestanie działać, można uchylić okna i częściej stawać. Gdy zawiedzie układ chłodzenia w samochodzie, może to się skończyć postojem na poboczu i rozpaczliwym oglądaniem innych aut mknących nad morze, jezioro czy w góry.

Chroń kierownicę i deskę rozdzielczą

Zasłona czy parawan stawiany za przednią szybą z jednej strony zapewnia, że kierownica i deska rozdzielcza nie będą gorące. Do tego plastik czy guma na desce, wystawione na otwarte słońce, mogą pękać czy odklejać się. Dlatego latem trzeba je chronić przed słońcem, bo nie tylko wyblakną, ale i odchudzą portfel kierowcy.

Komentarze

komentarze