Prezesi zarabiają krocie, a ludzie mdleją w wagonach [PRZEGLĄD PRASY]Wysokie zarobki prezesów PKP i bardzo złe warunki na polskiej kolei bulwersuje dziennikarzy „Faktu”. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” są informacje o stanie polskich uzdrowisk. To tylko niektóre tematy poruszane we wtorkowych wydaniach gazet. Zapraszamy do przeglądu prasy.

Aż 1,5 mln zł miesięcznie jest wydawane na pensje prezesów 21 spółek kolejowych, ponad 350 członków zarządów i rad nadzorczych, 25 mln zł na roczne utrzymanie prawie 200 związkowców, a nasza kolej wygląda jak w krajach Trzeciego Świata – oburza się „Fakt”. Ścisk, tłok, leżenie na korytarzach i omdlenia – tak wyglądają wakacyjne podróże Polaków, którzy jadą koleją. Przykład? Podróż pociągiem z Przemyśla do Szczecina trwa 25 godzin! Po czymś takim pasażerowie wymagają sanatorium – podaje „Fakt”.

We wtorkowym „Fakcie” przeczytamy także o fortecy prezydenta. Zamaskowany wojskową siatką bunkier, czujniki ruchu, które ostrzegają przed intruzami i ścisła ochrona – 24 godziny na dobę. Drewniana willa państwa Komorowskich na Suwalszczyźnie została przez Biuro Ochrony Rządu zamieniona w prawdziwą fortecę. Tu nie prześlizgnie się żaden wróg naszej głowy państwa, by zaatakować prezydenta jajkiem – ustalił „Fakt”.

„Dziennik Gazeta Prawna”

Słynne polskie kurorty mogą stracić zdrowotny status. A tym samym wpływy idące w miliony – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”. Niemal jednej czwartej gmin uzdrowiskowych w Polsce grozi utrata statusu uzdrowiska, a wraz z nim – możliwości prowadzenia lecznictwa, milionów złotych wpływów i korzystnego wizerunku, na który pracowały od lat.

W Polsce status zdrowotnego kurortu mają 44 gminy oraz jedno sanatorium podziemne w Wieliczce. Są regularnie sprawdzane przez Ministerstwo Zdrowia (MZ). Gdy pojawiają się jakieś niedociągnięcia, minister żąda zmian. Jak wynika z informacji „DGP” uzyskanych w resorcie zdrowia, obecnie zagrożonych jest 10 uzdrowisk. „DGP” przygotował także informacje o aferze szpiegowskiej w USA. Ujawnienie przez Edwarda Snowdena sekretów amerykańskich służb specjalnych przyśpieszyło prace nad unijnym rozporządzeniem w sprawie ochrony danych osobowych. Pojawiły się też nowe pomysły zaostrzenia przepisów – ustalił „DGP”.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding chce, by jeszcze w tym roku nowe regulacje były gotowe. Posłowie Parlamentu Europejskiego naciskają, by weszły one w życie przed zakończeniem negocjacji w sprawie unijno-amerykańskiej umowy o wolnym handlu. Zamieszanie wokół programu szpiegowskiego NSA uderzy w gigantów z Ameryk.

Komentarze

komentarze