Polska walczy historia prawdziwa– Razem z kolegami zorganizowaliśmy akcje „Spisz Historie”. Ma ona polegać na spisaniu wspomnień Polaków pamiętających czasy obu okupacji. Jeżeli nasze pokolenie nie zorganizuje się za kilka lat nie będzie komu o tym opowiadać mówi portalowi Pressmix Mateusz Jan Janik inicjator akcji „Spisz Historie”. – Celem tej akcji jest spisanie i zachowanie tych opowieści dla kolejnych pokoleń – dodaje młody człowiek w rozmowie z Mariuszem Ciużyńskim.

Mariusz Ciużyński: Zainicjowaliście akcje na Facebook’u spiszmy historię. Co ta akcja ma na celu?
Mateusz Jan Janik: Akcja spisz historię ma na celu spisanie wspomnień bliskich nam osób, które walczył o wolną Polskę. Pokolenie końcówki lat dziewięćdziesiątych jest ostatnim, które ma szanse spisywania historii od jej naocznych świadków. Celem tej akcji jest spisanie i zachowanie tych opowieści dla kolejnych pokoleń.

Kto wymyślił taką akcję i jak zamierzacie ją przeprowadzić?
– Akcje wymyśliłem ja. Na początek chcemy zebrać wspomnienia nam najbliższych. Postaramy się również nagrać je w formie video. Oraz przekonać do udziału w akcji inne osoby szczególnie te nieinteresujące się historią.

Kiedy wystartowaliście ze swoim pomysłem w sieci i gdzie Was można znaleźć?
– Z pomysłem w sieci wystartowaliśmy całkiem niedawno bo raptem 7 dni temu. Można nas znaleźć na Facebook’u oraz na kanale w serwisie You Tube.

Jak zamierzacie weryfikować te opowieści? Czy nie obawiacie się zakłamywania historii?
– Na pewno spore ryzyko. Zabezpieczenie przed mitomanami jest bardzo ważne, ale zanim akcja ruszy pełną parą rozpocznie się rok szkolny i wtedy poprosimy o pomoc naszych nauczycieli historii, którzy na pewno postarają się nam pomóc.

W jakim zatem wieku są organizatorzy tej akcji?
– Jesteśmy bardzo młodymi ludxmi w wieku od 14 do 18 lat.

Co was zainspirowało do tego, aby zająć się historią, a nie czymś innym?
– Historią interesowaliśmy się już dużo wcześniej. Ale głównie czasami bardziej odległymi mianowicie średniowieczem po przez gry „Twierdza”. Czasami walk o niepodległość interesujemy się w głównej mierze dzięki solowej płycie pana Tadeusza Polkowskiego „Niewygodna Prawda”.

Skąd pochodzą inicjatorzy i ludzie, którzy tworzą tę akcję? Czy można powiedzieć, że pierwowzorem dla Was był raper „Tadek”?
– Pochodzimy z małej miejscowości koło Częstochowy, a płyta rapera „Tadka” była dla nas przykładem, że nie musimy się godzić na zatajanie polskiej historii, wystarczy tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Na pewno gdyby nie płyta „Niewygodna prawda” akcja nie zostałaby rozpoczęta.

Jak Wam można pomóc? Czego oczekujecie od czytelników?
– Na początku ważne jest aby informacja o akcji dotarła do jak największego grona ludzi. Niestety nie każdy czytelnik zna kogoś kto może podzielić się takimi wspomnieniami, ale na pewno jest spore grono takich ludzi którzy mają znajomych mający takich ludzi w swojej rodzinie, ważne jest aby przez takie osoby do nich dotrzeć.

W ostatnim zdaniu, jak Pan zachęciłby czytelników do wsparcia Waszej akcji?
– Zapraszam do udziału w akcji „Spisz Historię” wszystkich którym dobro Polski leży na sercu. Jeżeli nie spiszemy tych wspomnień teraz za chwile może okazać się, że jest za późno.

Alef Stern_Napisz sam swoją historię

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

komentarze