Dla kogo Trybunał Stanu? Lista jest coraz dłuższa…

Dla kogo Trybunał Stanu? Lista jest coraz dłuższa…

przez -
1 21

Samolot PLL LOT– W czasie rządów Donalda Tuska wywołano kryzys w PLL LOT. Ciekawym jest fakt, że narodowy przewoźnik przez jakiś czas był naciskany przez tolerowaną przez ABW firmę Marcina P. OTL Ekspress, której doradzał syn premiera – pisze Adam Słomka. – W czasach PRL w PLL LOT umiejscowionych było 148 agentów WSI(…) Jeśli komunistyczny generał, który brał udział w sporządzeniu audytu na rzecz narodowego przewoźnika ginie niedawno w „seryjnym samobójstwie”! Na odległość nieciekawie pachnie ewentualny związek byłych funkcjonariuszy z I Departamentu MSW PRL z funkcjonariuszami WSI jeśli się zaważy podobieństwo afery „Żelazo” (nielegalny handel służb specjalnych złotem i wyrobami jubilerskimi, walutami, etc.) z gromadzeniem złota przez Amber Gold! – dodaje Słomka.

Jaki ma to związek z faktem, że w czasach PRL w PLL LOT umiejscowionych było 148 agentów WSI? Raczej poważny! Jeśli komunistyczny generał, który brał udział w sporządzeniu audytu na rzecz narodowego przewoźnika ginie niedawno w „seryjnym samobójstwie”! Na odległość nieciekawie pachnie ewentualny związek byłych funkcjonariuszy z I Departamentu MSW PRL z funkcjonariuszami WSI jeśli się zaważy podobieństwo afery „Żelazo” (nielegalny handel służb specjalnych złotem i wyrobami jubilerskimi, walutami, etc.) z gromadzeniem złota przez Amber Gold!

Afera Amber Gold przesłania sprawę firmy lotniczej, której pojawienie się na lokalnym rynku lotniczym poważnie wpłynęło na kondycję narodowego przewoźnika. De facto obniżenie wartości LOT-u było na rękę rządowi Donalda Tuska, który przez „prywatyzację” jej resztek chce wkładać wymierne sumy do dziurawego i przeszacowanego budżetu. Cała sytuacja przypomina likwidację polskiego przemysłu stoczniowego, za którą przed Trybunałem Stanu powinien stanąć w przeszłości Mieczysław. Był on jednak chroniony przez lobby postkomunistów i ich okrągłostołowych apologetów.

Sztuczne obniżenie wartości i zwielokrotnienie zadłużenia doprowadziło do przejęcia przez niemieckie stocznie większości klientów naszych stoczni. Jeśli słyszę, że w zamian za pomoc publiczną mamy likwidować połączenia PLL LOT /do około 10 miast (Aten, Helsinek, Zurychu, Belgradu, Kairu, Bejrutu, Barcelony, Berlina czy Dusseldorfu). Skasowana będzie też część połączeń z lotnisk regionalnych do portów niemieckich./ czy sprzedać część nowoczesnej floty (15 samolotów Embraer), a 2 Dreamlinery wydzierżawić … to oddajemy jedyne możliwości realnej konkurencji PLL LOT z Lufthansą.

Czas wzorem rządu węgierskiego Viktora Orbana powiedzieć Brukseli dosyć dyktatu. Nie jesteśmy tylko biernymi klientami dla waszych towarów i usług!

Dalsze rządy Platformy Obywatelskiej są dla Polski niekorzystne. Sprawa „prywatyzacji” PLL LOT czy lobbingu na rzecz sprzedaży Azotów Tarnów pokazuje, że trwa wyprzedaż resztek majątku narodowego, którą w zasadzie można nazwać aukcją.
Na to ze strony środowisk patriotycznych zgody nie ma i nie będzie. Zamiast mydlić oczy Polakom Trybunałem Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry za próby zwalczania korupcji i samobójstwo Barbary Blidy czas realnie zastanowić się nad postawieniem przez nim kilkunastu ministrów za działanie sprzeczne z żywotnymi interesami Polski. Oczywiście w dogodnym momencie, który nadchodzi.

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001),
rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

Komentarze

komentarze