SP i Solidarność kongresW niedzielę 30 czerwca w Krakowie odbył się Kongres Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Frekwencja zaskoczyła organizatorów. Przybyli działacze i zwolennicy nie pomieścili się w sali głównej i część z nich obserwowała przebieg spotkania na piętrze gdzie transmisja wyświetlana była na telebimie. Jak nas poinformowali organizatorzy pomimo skierowania zaproszenia do działaczy najbliższych Małopolsce województw na kongres przybyło ponad 1200 osób. Konferansjerkę prowadził Michał Wójcik z Katowic. Swobodnie poruszając się na scenie zapowiadał kolejne wydarzenia.

Michał Wójcik i Zbigniew ZiobroPaweł Kowszyński z Elbląga opowiedział jak można walczyć i udowodnić, że SP liczy się na scenie politycznej. Jako kandydat na prezydenta Elbląga w ciągu niespełna trzech tygodni zyskał poparcie blisko 6% mieszkańców i zdystansował kandydatów z komitetów, ale przede wszystkim zostawił w tyle przedstawiciela obecnie trzeciej co do reprezentacji partii w sejmie. Ruch Palikota nie przekroczył w Elblągu progu wyborczego.

Jacek Kurski na Kongresie SP w KrakowieJacek Kurski w pełnej dynamiki przemowie zapowiedział potrzebę zmian konstytucyjnych. Pomiędzy wystąpieniami obrazowo przedstawiano młodą historię Solidarnej Polski, której program znacznie różni się od PiS. Te dwa ugrupowania łączy dziś wspólna historia i ideologia, ale SP widzi rozwiązanie poprzez Nową Konstytucję. Jej zmiany zaczynają się od systemu prezydenckiego, likwidacji senatu, zmniejszenia liczby posłów, zawieszenia finansowania partii przynajmniej na czas kryzysu, zniesienia immunitetów, systemu wyborczego mieszanego, czyli połowa posłów z list, a druga z okręgów jednomandatowych oraz wybory powszechne prokuratora generalnego, marszałków i starostów.

Piotr Duda na Kongresie SP w KrakowiePaweł KukizGośćmi kongresu byli między innymi Paweł Kukiz i szef „Solidarności” Piotr Duda. Przedstawiciel Platformy Oburzonych w krótkim wystąpieniu powiedział, że Polska nie ma już czasu, że musimy szybko działać, bo przestaniemy istnieć jako Państwo. Tylko JOW w jego ocenie mogą zapobiec likwidacji naszego kraju. Natomiast pełnym siły i determinacji wystąpieniu Piotra Dudy poszedł wyraźny przekaz, że walka i zmiany w Kraju nastąpią wskutek nieugiętej postawy związku zawodowego. Zapowiedział strajk generalny, a Donalda Tuska nazwał kłamcą. „Solidarność” nie pozwoli się ignorować. Czy zmiany w Polsce będą miały swoje źródło w silnym liderze związkowym? Trudno było nie uwierzyć, że tak, bo widać, że Piotr Duda jest zdeterminowany w tym co robi.

Beata Kempa na Kongresie SP w KrakowieKiedy zapowiedziano przemówienie „żelaznej damy” nikt nie miał wątpliwości, że na scenie pojawi się Beata Kempa. Witano ją owacjami na stojąco. W rytm braw cała sala skandowała- Beata. Wiceprezes partii nawoływała młodych do działania, do pomocy i do przejęcia inicjatywy, bo Polska to ich przyszłość.

Zbigniew Ziobro na Kongresie SP w KrakowieKońcowe wystąpienie należało do lidera partii Zbigniewa Ziobro, który omówił i uzasadnił każdą z proponowanych zmian konstytucyjnych. Jako pierwszy podpisał się pod propozycją Nowej Konstytucji o którą teraz trzeba walczyć, żeby zgodnie z tym co powiedział Paweł Kukiz uratować Polskę.

Ludzie Solidarnej Polski na Kongresie w Krakowie

Foto: Łukasz Molak

Komentarze

komentarze