Kaczka na krawędzi balkonuWszystko zaczęło się 23 maja 2013 roku, a dokładnie tydzień wcześnie,j bo pierwszy raz zaobserwowaliśmy kaczkę 19 maja. Jednak dopiero 23 wiedzieliśmy już, że założyła gniazdo. I nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie założyła tego gniazda na 13 piętrze warszawskiego „mrówkowca”, w dodatku 44 metry nad ziemią. Znajomi powiadomieni o tym fakcie, orzekli zakładamy fanpage na FB, Kaczkę trzeba uratować, a przy okazji podglądać jej życie i dawać na bieżąco krótkie sprawozdania.

Kiedy tylko założyliśmy fanpage „Co słychać u Kaczki?” na Facebook’u. Kaczka zyskała imię „Desperatka, a internauci pisali:

A może to jest jakieś przesłanie od dzikiej natury? Nie budujcie bloków tam, gdzie od lat były siedliska kaczek… „trzynastka” do niej pasuje i może odmieni fatum tej liczby i te 44 metry nad ziemią też odmienią oblicze tej ziemi

Stanowczo się sprzeciwiamy, to nie jest Kaczka Dziwaczka…

Nie. Jednak desperatka. Chyba, że wierzy w szczęśliwą liczbę tj w 13 i 44

Czyżby znowu przekaz…?

Jak uratować kaczkę? Akcja społeczna ledwo ruszyła na Facebook’u – „Co słychać u Kaczki?” – a internauci już nam piszą: to głupota, jak możecie? A my pytamy, czy was już nic poza polityką nie interesuje? Czy wszystko od razu Wam się kojarzy z Kaczyńskim? Jeśli tak to trudno, my jednak będziemy relacjonowali losy dzikiej kaczki, która osiedliła się w Warszawie, gdzie na 13 piętrze (44 metry nad ziemią) złożyła jaja, wśród bujnej trawy rosnącej w kwietniku na balkonie.

No co za bzdet

Trzeba ją wywieźć z całym gniazdem gdzieś nad Wisłę, bo małe tego nie przeżyją.

Odpisaliśmy oburzonym!!!: po naszych konsultacjach z kołem łowieckim i weterynarzem , wiemy , że gniazda nie należy ruszać bo Kaczka je opuści. Jest wyjście – inkubator, ale wtedy pozbawimy kaczkę potomstwa i możliwości wychowania kacząt!

Zastanawia mnie fakt, skąd na balkonie w kwietniku jest aż tak „bujna trawa”, kto tam mieszka? Dużo, myślę zależy od tego…. Jeśli ktoś usunie trawę to źle! Jeśli zostawi, kaczka ma szansę…

Trawa jest tak bujna bo została tam posiana przed laty, by właśnie ptaki miały skąd brać dobry materiał na wyściółkę do gniazd. Zimą siadają tam pustułki, czasem zdarza się jastrząb…

Pustulki i jastrzębie ? Masz focie ?

Hmmm trawa posiana na balkonie, ile jej tam jest? Robię dochodzenie? Czy wystarczy kaczce na coś w rodzaju zasłony od słońca itp.?? To balkon czy loggia ? Trawy jest dużo i wysoka, kaczka jest praktycznie nie do zauważenia. Ma wodę w pojemniku i podana karmę w razie jakby zgłodniała. Zdjęcia jastrzębi do odnalezienia.

Wiec niech spokojnie wysiaduje swoje potomstwo, my w tym czasie myślmy co dalej… Należy bardzo dbać o nią…!!!

juhu, to wrzucaj, jak znajdziesz, pustułki wiem, ze wawie bywają, jastrząb to będzie new.

Ja kiedyś miałem Gołębie „CUKRÓWKI” Przyleciały 2 sztuki i założyły gniazdo.

24 maja br. umieściliśmy pierwszy film

Internauci znów zaczęli komentować:

Jak jest kaczka to i kaczor powinien być?

Heca z ta kaczką.

a gdzie dla niej basenik?

Powinien być kaczor, one chyba razem wychowują

Kaczory tylko zapładniają i już ich nie ma ( a właściwie bardziej przypomina to gwałt)

Postuluję przenieść trawnik do salonu, w pobliżu łazienki z wanną pełną wody:)

własnym oczom nie wierzę

Po konsyultacjach z internautami Mamy już wstępny plan ratowania Kaczki. Szczegóły oraz relację z akcji udostępnimy zarówno jako filmy jak i zdjęcia
.

Gdzie plan i szczegóły?:) – pytają dociekliwi Internauci.

W sejfie na razie… musimy uważać by kawki i wrony się nie dowiedziały. A nocą szczególnie uważamy na radę puchaczy…

Rada Puchaczy doradziła nam by zabezpieczyć gniazdo, a my zastanawialiśmy się jak to zrobić by jak najmniej zdenerwować wysiadującą kaczkę. Do tego wszyscy byli ciekawi ile mamy tych jajek, no i ile wykluje się Kaczątek?

Ciekawe ile Kaczka złożyła jajek? Kto trafi ten otrzyma nagrodę, rozstrzygnięcie konkursu po wykluciu Kaczątek!!!

3?

Myślę że trzy…..

no zobaczymy

Czy to ważne ile, skoro wszystkie i tak szlag trafi??? One się pozabijają! – pisały przerażone dziewczyny!!!

Musimy te kaczki tak zabezpieczyć, żeby się nie pozabijały i przetrwały!

OFICJALNIE POTWIERDZAMY LICZBĘ JAJ. KACZKA Z 13 PIĘTRA ZAŁOŻYŁA GNIAZDO 44 METRY NAD ZIEMIĄ. ZŁOŻYŁA JAK NA RAZIE 8 JAJ!!!

Anna Ziembla: „Kaczka sama chyba jest bezpieczna (chyba, że właściciel balkonu chce ja wyeksmitować), niemniej obawy musi budzić bezpieczeństwo maluszków, które pewnie niebawem się pojawią! Widać, że właściciel dba o menu kaczuszki. Fajnie”.

Jak właściciel powinien zabezpieczyć Kaczątka przed lotem z 44 metrów w dół? macie jakiś pomysł?

Zależy na ile kaczka pozwala krzątać się wokół siebie. O ile toleruje obecność człowieka,może warto otoczyć póki co jakąś siatką,żeby maluchy nie powypadały.

Jaką siatkę polecacie?

Alef Stern: „Kaczka jest najważniejsza!”

Pytacie: – Co kaczka je? – Rano obserwowaliśmy jak skubie sobie trawkę. Jednak dostaje suchą karmę dla ptaków, którą ukradkiem wyjada, ma też pojemnik z wodą, choć podczas deszczu zwilża sobie dziób osiadłymi kroplami na źdźbłach trawy – mówi właściciel balkonu, na którym zagnieździła się Kaczka.

Jak właściciel powinien zabezpieczyć Kaczątka przed lotem z 44 metrów w dół? macie jakiś pomysł?

na pewno nie związywać skrzydeł

koniecznie i pilnie![]

Tylko siatka na balustradzie.

z czego polecacie siatkę? i gdzie ją kupić?

W Castoramie lub w O bi. Metal lub plastik.

Lekki plastik – przecież go nie przegryzą Byle oka były mniejsze od pisklaków.

Chyba nie ruszać i nie przenosić, bo może porzucić jaja. Ekspertem nie jestem, trzeba zapytać jakiegoś kaczoznawcę. Ja bym zrobił siatkę dokoła balkonu , mocną żeby matka nie wydziobała dziury. Na tyle wysoką żeby małe jej nie przeskoczyły, ale otwartą do góry. Czasem wysiadujące lubią się rozprostować, więc matka może wyskoczyć na małą rundkę po osiedlu. I ta siatka też nie za wysoka bo kaczki nie startują pionowo ,musi mieć rozpęd po skosie. A i na wszelki wypadek, należy wyciąć brzózki na osiedlu.

Dziękujemy za cenne rady – na pewno się zastosujemy… Jutro drużyna bobrów rozpocznie ścinanie brzózek… Kiedy my udaliśmy się do marketu budowlanego w poszukiwaniu odpowiedniej siatki Internauci zaczęli się też zastanawiać co czeka kaczki w przyszłości.

Nie zaczepiajcie KACZEK !!!

Z montażem zakupionej siatki musieliśmy się wstrzymać – gdyż aura za oknem była nieprzyjazna wciąż deszcz i zimno.

Na dworze pada deszcz, temperatura 10 stopni, a tu wśród bloków na 13 piętrze, 44 metry nad ziemią uwiła gniazdo kaczka i wbrew pogodzie nie zważając na to co się dzieje wysiaduje jaja. Wydaje jej się , że wybrała bezpieczne miejsce, jak jednak sprowadzi swoje kaczęta z 44 metrów na ziemię. Czekamy na wasze sugestie i propozycje co zrobić z tą kaczką. Bo kaczka jest najważniejsza.

Anna Wolińska: „Toż jak kaczątka się wylęgną, to się pozabijają! Tej kaczce trza pomóc!”

Pomagamy jej wciąż… na razie szukamy osoby do pracy z doświadczeniem w wysiadywaniu jaj na zastępstwo , kiedy kaczka z 13 pietra leci załatwiać swoje sprawy!!

Życie kaczki obserwują znani i lubiani posłowi celebryci , dziennikarze:

Zdzisław Mac: „Kaczkę wraz z jajami należy oddać jak najszybciej w dobre ręce. Może poprosić kogoś z ZOO. Oczekiwanie na to co wydarzy się dalej i żerowanie na losie kaczki i kacząt jest przejawem bezduszności. Nawet jeżeli podsunie się jej pod dziób jakieś ochłapy i wodę. Gdybym znalazł obserwatora tej kaczki w trzcinach, do tego spodziewającego się młodych, równie wybitnych, natychmiast wezwałbym pogotowie ratunkowe.

Cudze życie to nie przypadek do otwierania gęby i robienia „ach i och”. Chyba, że eksperyment i obserwację przeprowadza się na sobie. No, nie?

Czyli do boju zawsze idziemy na czele a nie za cudzymi plecami”.

Może Pan przyjmie Kaczkę Panie MAC? W klubie Karaluch na pewno macie karaluchy, które mogą posłużyć jako doskonała karma.

25 Maja pojawili się odwieczni wrogowi kaczki wrony , Kruki, sroki, oraz pustułka

Nie mogliśmy dłużej czekać, ale pogoda wciąż nie pozwalała na montaż siatki, a Kaczka wciąż była w gnieździe – choć zauważyliśmy, że opuszcza je dwa razy dziennie.

W oczekiwaniu na najświeższe zdjęcia z kaczego gniazda tańczyliśmy przy znanym przeboju sprzed lat:

A internauci pisali : Kaczkę może zwiać wiatr – dlatego trzeba założyć jej ogrodzenie…

Przysyłali nam filmy

Rzeczywiście kaczuszki są bardzo lekkie – ale czy dadzą radę zeskoczyć 44 metry w dół? Wątpimy!!!

W oczekiwaniu na lepsza pogodę przypomniała nam się świetna piosenka Brodki o Kaczce w 5 smakach. Piosenka o Kaczce w 5 smakach…. Naszej Kaczki to nie czeka… Choć akcja dzieje się w pobliżu…

Pytacie jak Kaczka dostała się na balkon na 13 piętrze?

No jeśli balkon należy do Ambrożego Kleksa to wszystko jest możliwe 😉

Rzeczywiście Kaczka z 13 piętra to niezła dziwaczka. Zakładać gniazdo na 13 piętrze 44 metry nad ziemią to nie był najmądrzejszy pomysł. Do tego zostawiać nad ranem jajka w gnieździe i ruszać załatwiać swoje kacze sprawy… gdyby tak zrobiła zwykła mama, to pewnie prokuratura by ją oskarżyła o pozostawienie jajek bez opieki.

26 maja Na dzień matki kaczka zrobiła nam prezent, poleciała gdzieś załatwiać swoje kacze sprawy i dzięki temu mogliśmy policzyć ile jest jajek w gnieździe. Wiemy już ile „Kaczka z 13 piętra” złożyła do tej pory8 jajek. Wszystkie ładne około 6 centymetrowe o lekkich zielonkawym zabarwieniu. Nie ma wśród nich żadnego podrzutka – wskazującego na brzydkie kaczątko…

Co wyrośnie z naszych Kaczek z 13 piętra??? Zastanawiamy się i niepokoimy!!!

Pytacie co może wyrosnąć z naszych Kaczek??? Oby nie Donald…

 

a oto gniazdo z jajkami w całej okazałości

 

OFICJALNIE POTWIERDZAMY LICZBĘ JAJ. KACZKA Z 13 PIĘTRA ZAŁOŻYŁA GNIAZDO 44 METRY NAD ZIEMIĄ. ZŁOŻYŁA JAK NA RAZIE 8 JAJ!!!

Oczywiście po wykluciu nie zamierzamy naszych kaczek z 13 piętra zjadać, jednak wiemy, że wśród Was są miłośnicy kaczego mięsa. jakie znacie najlepsze przepisy na przyrządzenie kaczki?

Kaczka „na dziko”
• 1 duża kaczka (ok. 2 kg)
• 1 marchew
• 1 pietruszka
• kawałek selera
• listek laurowy
• pieprz ziarnisty
• imbir (najlepiej świeży)
• skórka cytryny
• ocet
• tłuszcz
• cukier
• 1 łyżka mąki
• szklanka czerwonego wina
• sól

Do dużego rondla wkładamy pokrojoną w plasterki marchew, pietruszkę, seler oraz przyprawy – listek laurowy, pieprz, tarty imbir, skórkę cytryny i sól.Dolewamy pół szklanki octu (w/g smaku – można mniej, można sok z cytryny, można ocet winny, balsamowy…) i około 1 litra wody, po czym zagotowujemy.
Przygotowaną kaczkę kroimy na porcje, a następnie zalewamy przygotowaną mieszaniną warzyw i przypraw.Odstawiamy w chłodne miejsce na 1-2 dni. Po upływie tego czasu, brytfannę do pieczenia smarujemy tłuszczem. Układamy w niej warzywa z zalewy i kawałki kaczki. Polewamy szklanką zalewy i pieczemy do miękkości w temperaturze 180-190°C (przez ok. 2-3 godziny). Upieczoną kaczkę wyjmujemy na półmisek.Warzywa wyjmujemy z brytfanny do rondelka, zalewamy sosem z pieczenia i pozostałością warzywnej zalewy, dodajemy łyżkę cukru. Dusimy do miękkości. Pod koniec, kiedy warzywa są zupełnie miękkie, zaprawiamy łyżką mąki.Przecieramy przez sito i tym przepysznym sosem polewamy upieczone kawałki kaczki.
Podajemy z ryżem, pasztetami… Można też po singapursku – z makaronem.
Smacznego!

Jak widać Kaczka wróciła i znów zasiadła na jajach…

A gdzie jest jej mąż, ja się pytam!

Mąż jako mąż i nie mąż był sprawcą wielu ciąż… podejrzewam że w Ciechocinku, tam gdzie dom zdrojowy… mąż rusza na łowy…

nom, z tego co widzę w okolicy, mąż zawsze jest przy kaczej żonie Więc ten musi wypadek mia

Akurat Mężowie są wtedy gdy trzeba zapładniać, Kaczki same wysiadują i wychowują młode – Kaczory im w tym nie pomagają, a jeśli się kręcą wokół Kaczek to tylko w jednym celu…

Praktycznie jest nie widoczna, lecz wrony, gawrony oraz kawki już ją wytropiły. Jak zabezpieczyć jajka?

Mocą pozytywnego myślenia, czyli wspólnej modlitwy?

Kaczka co jakiś czas lata załatwiać swoje sprawy… robi to 3 razy dziennie…

Może lata coś zjeść, a może za potrzebą. W każdym razie kiedy odlatuje na dłużej, zakrywa pieczołowicie gniazdo i jajka nazbieranym siankiem i własnymi piórkami…

UWAGA W SPRAWIE KACZKI z 13 PIĘTRA!!! Poszukujemy siatki maskującej tak by osłonić cały balkon przed ptakami, które mają zakusy na kacze jajka bądź w przyszłości na kaczątka. Kaczka doskonale sobie radzi! Jak na razie! Ale po wykluciu kaczęta będą narażone nie tylko na upadek – przed czym je będziemy zabezpieczać ale również na zjedzenie – dlatego poszukujemy siatki maskującej – wojskowej co najmniej 10 m2 najlepiej w Warszawie!!!!

Niektórzy mają już paranoję na punkcie kaczek… kaczek które kojarzą im się tylko politycznie…

Kaczka cz. 2 zdjęcia filmowe w słoneczny dzień 29.05.2013

3 czerwca poprawiła się nieco aura

Kaczka twardo wysiaduje… dziś kolejna porcja zdjęć i może film z montażu zabezpieczenia gniazda…

Czas na naukę j. kaczego! Za jakiś czas kaczki będą rozmawiać na temat właściciela balkonu. Nie będzie wiadomo czy dodać karmy czy piekarnik rozgrzewać.

7 czerwca korzystając z nieobecności kaczki zabezpieczyliśmy gniazdo zostawiając jej doskonale lądowisko i miejsce. Mogliśmy już spać spokojnie

Gdzie kaczka, gdzie jajka
Kaczuszki nie przejdą przez oka siatki?
Mamy nadzieję, że nie teraz pozostał tylko zakup siatki na cały balkon i ustawienie basenu z wodą oraz zbiórka środków na karmę
Montaż siatki się udał: Ufff… Kaczka właśnie wróciła!!!!! I znów wysiaduje!!!!
Za chwile fotki z tego co udało nam się przed zrobić podczas jej nieobecności !!!
O matko! Jaka ulga…

Internauci pytają: „A może Kaczka to gągoł? Jednodniowe pisklęta gągoła wyskakują odważnie z dziupli, gdzie znajduje się gniazdo i spadają (kilka – kilkanaście metrów) na ziemię” – z troską piszą na priv. Musimy jednak rozczarować wszystkich „Kaczka z 13 piętra” jest dziką kaczką. A szkoda, bo nie byłoby problemu… 🙂

12 czerwca dostaliśmy kamerę.

Jutro startujemy z relacją on line prosto z kaczego gniazda na 13 piętrze!!! Wykluwanie pisklaków już na dniach!!!

14 czerwca rozpoczęliśmy nadawanie na żywo

TRANSMISJA NA ŻYWO Z KACZEGO GNIAZDA NA 13 PIĘTRZE 44 METRY NAD ZIEMIĄ!!!!!

Dzięki filmowi on line wiemy już, że Kaczka je trawę wśród której uwiła sobie gniazdo.

Dopóki trawę je to jest wszystko w normie, gorzej jak zacznie trawę palić.

15 czerwca

Co słychać u Kaczki? Poprawiliśmy pole widzenia. Tu można zobaczyć kaczkę w całej okazałości jak wysiaduje na 13 piętrze, 44 metry nad ziemią w Warszawie.

Polecamy – Kaczka wcale nie siedzi non stop na gnieździe – jakby się wydawało. Wciąż poprawia piórka, układa siano na gnieździe i żywi się świeżą zieloną trawą!!!! Polecamy!

Do przyjaciół „Kaczki z 13 piętra” dołączył Adam Wajrak znany dziennikarz i miłośnik przyrody.

Kaczka z jajkami została zabezpieczona siatką ogrodniczą – więc pustułki, wrony, sroki odlatują jak niepyszne. W momencie wyklucia całe gniazdo zostanie zabezpieczone, a kaczka wraz z małymi złapana i wyniesiona nad oczko wodne.

Mamy już przyobiecany basenik dla Kaczek a w misce z wodą którą postawiliśmy 3 tygodnie temu dzięki działalności kaczki pojawiła się rzęsa.

Dziś wielki dzień kaczki będą się wykluwać – co uwieczniliśmy na filmach!!!! To jednak w kolejnym materiale filmowym. Zapraszamy do śledzenia fanpage „Co słychać u Kaczki” na Facebook’u.

Komentarze

komentarze