7 czerwca 2013 roku późnym popołudniem w Straconce można było usłyszeć dźwięk strażackiej syreny, tak rozpoczęły się ćwiczenia dwunastu zastępów strażaków z dziewięciu jednostek OSP z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Ćwiczenia zakładały pożar budynku jednorodzinnego, w którym przebywały osoby ranne. Silny wiatr spowodował rozprzestrzenienie się ognia na pobliski obszar leśny. W czasie prowadzonych działań otrzymano informację o kolejnych zarzewiach pożaru w otaczającym miejsce akcji terenie leśnym. – Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. W Bielsku przyjęliśmy taką zasadę że jeśli robimy ćwiczenia to nie tylko po to aby się spotkać, ale po to aby te ćwiczenia miały jak najwięcej epizodów, a druhowie mieli jak najwięcej zadań do wykonania aby sobie przećwiczyć pewne nawyki które występują w straży pożarnej – mówił st. Bryg. Zdzisław Stypuła, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej.

Ćwiczenia strażaków z OSP które zostały przeprowadzone w Straconce 7 czerwca polegały na udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pożaru, gaszeniu pożaru w budynku oraz terenów leśnych. Trudnym elementem tych ćwiczeń było przepompowywanie wody czyli zbudowanie całego zasilania wody na potrzeby gaszenia tych pożarów gdyż mieliśmy do czynienia z różnicą wzniesień która wynosiła około 60 metrów, oraz dużą odległością od punktu czerpania wody. Ćwiczenia strażaków które odbyły się na wysokości około 560 m n.p.m. miały na celu przygotowanie jednostek do współdziałania w terenie trudnym, w którym występuje brak bezpośredniego zaopatrzenia w wodę – mówi Tomasz Otrząsek, prezes OSP Straconka.

Główne założenia ćwiczeń zostały zrealizowane praktycznie w 100%, OSP podawały pomiędzy swoimi zastępami wodę, sytuacja była opanowana szybko. Zostało ugaszonych kilka zarzewi ognisk, poszkodowani zostali wyciągnięci z budynku, udzielono im pierwszej pomocy. Ogólnie mieliśmy do czynienia z czterema zarzewiami ognia, pożarem budynku, trzema pożarami lasu, aby się dostać do jednego miejsca było trudne podejście, trzeba było użyć pił spalinowych aby utorować sobie drogę, zadanie zostało zrealizowane, pożar został ugaszony. Od punktu czerpania wody planowaliśmy rozwiniecie dwóch linii gaśniczych, te linie zostały utworzone i nawodnione – mówi Łukasz Dudys, naczelnik OSP Straconka.

W wyniku pożaru zostały poszkodowane dwie osoby, które na skutek najprawdopodobniej upadku odniosły obrażenia głowy, jeden poszkodowany miał ranę ciętą głowy, był nieprzytomny, drugi poszkodowany również nieprzytomny, z objawami pęknięcia podstawy czaszki. Poszkodowani wpierw zostali ewakuowani z zadymionego budynku, następnie strażacy ochotnicy mający ukończony specjalny kurs ratowniczy udzielili kwalifikowanej pomocy, ewakuowali ich z miejsca zagrożenia do specjalnie wyznaczonego punktu medycznego – mówi Michał Piech ze Stowarzyszenia Rescue.

W ćwiczeniach zorganizowanych przez OSP Straconka brało udział 12 zastępów straży pożarnej z 9 różnych jednostek: OSP Straconka, OSP Lipnik, OSP Kamienica, OSP Mikuszowice Śląskie, OSP Stare Bielsko, OSP Leszczyny, OSP Kozy, OSP Porąbka, OSP Wilkowice oraz karetka Pogotowia Ratunkowego Stowarzyszenie Rescue z Bielska-Białej. W ćwiczeniach uczestniczył również Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. Bryg. Zdzisław Stypuła który po zakończeniu ćwiczeń podsumował przebieg działań.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Foto: Mirosław Jamro (Pluszak), Pressmix

Komentarze

komentarze