Greek government announces state broadcaster closure12 czerwca 2013 roku grecki rząd zamknął publiczną telewizję i publiczne radio, motywując tę decyzję „kryzysem gospodarczym”. Decyzję tę podjął grecki rząd, po antyrządowych publikacji w telewizji ERT. Media publiczne zarzucały rządowi służalczość wobec Banku Światowego, Komisji Europejskiej, MFW. Greckie związki zawodowe wezwały do przeprowadzenia w czwartek 24-godzinnego strajku powszechnego w proteście przeciwko wstrzymaniu przez rząd działalności publicznego radia i telewizji ERT – poinformowali w środę działacze związkowi. – Chcemy ukazać naszą solidarność z pracownikami państwowej telewizji i zaprotestować przeciwko tym nie dającym się zaakceptować reformom sektora publicznego, jakich zażądali kredytodawcy – powiedział Reuterowi sekretarz generalny związku zawodowego pracowników sektora publicznego ADEDY Ilias Iliopulos.

Decyzję podjęto o północy z wtorku na środę, 12 czerwca 2013 roku. Wstrzymano nadawanie głównych kanałów telewizji, czyli ET-1, ET-3 i NET, także międzynarodowego kanału ERT World. Zamknięto na głucho także telewizję ERT HD i zespół stacji radiowych ERA. Pracę straci ponad 2600 osób. Decyzja w sprawie greckiego nadawcy wywołała potężny szok w ogarniętym kryzysem kraju.

Pracownicy rozpoczęli okupację budynku telewizji, zabarykadowali się w nim, i nadają przez Internet. Wczorajszej nocy zebrało się przed telewizja w Atenach 100.000 protestujących. Do cofnięcia decyzji wezwała też Europejska Unia Nadawców.

Przyjdźmy 13 czerwca 2013 roku, o godzinie 11.00 przed ambasadę Grecji w Warszawie, aby tam domagać się poszanowania wolności słowa dla doświadczonego przez dyktaturę „wielkiej Tójki” narodu greckiego. Ateny – Warszawa – wspólna sprawa!

Facebook: „Grecja: Nie zamykajcie Grekom ust!!”

Komentarze

komentarze

PODOBNE ARTYKUŁY

0 149

0 76