Kościół św. Krzysztofa zalana ulica– Służby informacyjne miasta Tychy nie informowały mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu – mówi portalowi Pressmix Jakub Chełstowski Radny Miasta Tychy. – 10 czerwca 2013 przechodzi właśnie do historii naszego miasta. Potężne gradobicie przetoczyło się przez miasto. Wojewoda Śląski dziś o godzinie 7:37 wydał na swojej stronie ostrzeżenie meteorologiczne o możliwości wystąpienia burz z gradem – informuje Radny Miasta z „Tychy Naszą Małą Ojczyzną” w rozmowie z Mateuszem Gruźla. – Prezydent miasta chwali się w mediach „naTYCHMIASTowym SMS-em” jako szybkim środkiem kontaktu z mieszkańcami, mógłby go w przyszłości poszerzyć choćby o takie zdarzenia – stwierdza Radny Chełstowski, który informuje portal Pressmix, że mieszkańcy nie zostali powiadomieni o zbliżającym się żywiole.

Woda płynie ulicami TychówWarto w tym miejscu podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pogodowego był oceniany na 80% przez służby meteorologiczne w komunikacie wojewody. Przewidywano początek wystąpienia zdarzeń od godziny 11.00 do 24.00. Jednak mieszkańców Tychów nikt nie ostrzegł, a około 16.35 przetoczyła się przez Tychy potężna fala burzowa połączona z opadem gradu. Mamy pełna świadomość, że zdarzenia pogodowe są nieprzewidywalne i bardzo gwałtowne, ale… – Jednak tutejszy urząd i władze miasta, bardzo kiepsko monitorują to co się dzieje w naszym województwie. Na stronie internetowej urzędu nie było wzmianki o gwałtownych zdarzeniach pogodowych, które mogą nas nawiedzić. Prezydent miasta chwali się „naTYCHMIASTowym SMS-em” jako szybkim środkiem kontaktu z mieszkańcami, mógłby go w przyszłości poszerzyć choćby o takie zdarzenia – uważa Radny Chełstowski.

Zniszczone Tychy– Strona internetowa urzędu informuje m.in. o spotkaniu w bibliotece pt. ”Wietnam – państwo o stu twarzach”. Z pewnością spotkanie było bardzo intrygujące zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wydarzeń pogodowych. Miejscowy portal zarządzany przez miejską spółkę informował o spacerze w parku, zaś gdy całe Tychy przetrwały nawałnicę mogliśmy przeczytać że nawałnica przeszła ul. Towarową a obecnie jest on bardzo zbliżona do tego co się dzieje w Warszawie na trasie Toruńskiej – podkreśla samorządowiec.

Samochody w Tychach toną w wodzie– Tychy to miasto „bez skutecznych władz”, które nie potrafią monitorować stron internetowych, które mają na celu ostrzeganie o zagrożeniach pogodowych. Pewnie jak co roku najważniejsi urzędnicy w mieście dostaną sute nagrody i znowu w uzasadnieniu będzie napisane „za sumienność” – podkreśla Radny z Tychów. – Nawałnica pokazała, że Tyszanie muszą liczyć bardziej na siebie niż na lokalną władze. Bo lokalne władza nie potrafiła skopiować paru informacji ze strony urzędu wojewódzkiego i poinformować Tyszan, że istnieje realne zagrożenie, które może się zmaterializować w postaci gradobicia – reasumuje Jakub Chełstowski.

SONY DSC– Straty w wyniku nawałnicy są dotkliwe, praktycznie każdy w mieście samochód został w jakiś sposób uszkodzony, rolnicy narzekają na uszkodzone uprawy i padnięty drób – wylicza radny. – Co najbardziej zaskakujące informacje o zbliżającej się nawałnicy dotarła do Tyszan ze strony Mikołowa. Część Tyszan ma tam rodziny i znajomych, ci którzy zostali poinformowani mieli kilkanaście minut na podjęcie prewencyjnych działań. Reszta była zdana na żywioł natury, bo na lokalne władze nie ma co liczyć – dodaje.

SONY DSC– Kanalizacja za kilkaset milionów złotych jest niedrożna, w mieście powstały rozlewiska – wypomina władzom miasta Chełstowski. – Nic pozostało jak zwykle apelować do prezydenta o większą rozwagę na przyszłość, jednak bardzo często prezydent Andrzej Dziuba na te apele pozostaje głuchy! – przypomina Radny. – Na jego osobistej stronie, w drugim tygodniu czerwca mamy informacje o dniu dziecka – nie wiem czy to dowcip czy totalny brak zainteresowania się swoim miastem? – pyta kończąc naszą rozmowę Jakub Chełstowski Radny Miasta Tychy. Jednocześnie poleca mieszkańcom bardzo dobre strony do monitorowania stanu pogody w województwie śląskim: stacjameteo.pl oraz zakładka portalu stacjameteo.pl/detektory

Warto obejrzeć też relacje filmowe z nawałnicy jaka przeszła przez Tychy.

Zdjęcia zniszczonych Tychów dzięki uprzejmości portalu eTychy.org oraz fotoreportera Magdaleny Dziuk.

Grad w Tychach i samochody na ulicy

SONY DSC

Tychy w czesie nawałnicy

Grad zalega chodniki Tychów

Tyskie ulice zalane wodą

Samochody w Tychach jadą po chodniku, bo ulicą płynie rzeka

Samochody w Tychach płyną po ulicy

Połamane drzewo w Tychach

Samochody w Tychach na chodnikach

SONY DSC

SONY DSC

Komentarze

komentarze