Kilka minut przed południem w Bystrej rozległ się dźwięk syren alarmowych. Tak rozpoczął się 3 dzień VI edycji Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeń Służb Ratowniczych Bystra 2013. W programie tegorocznych ćwiczeń były przewidziane urozmaicone zadania dzienne i nocne, zarówno medyczne jak i sprawnościowe. – Po to organizujemy te ćwiczenia abyście sami doskonalili własne umiejętności, nie po to aby ktoś was oceniał i wytykał wam błędy. Każdy, na tyle na ile może wykonuje swoje działania, jest to lepsze niż stać i nie robić nic – mówił Michał Piech, Prezes Stowarzyszenia Ratowniczego Rescue z Bielska-Białej. Jednym z zadań była symulacja wybuchu ładunku pirotechnicznego z udziałem przeszło 40 poszkodowanych na terenie na terenie punktu zbierania i przetwarzania odpadów Spółki EKO-WTÓR JAKUBIEC przy ul. Zdrojowej 11 w Bystrej obok Bielska-Białej.

Do zadań poszczególnych ekip należało przeprowadzenie segregacji medycznej, wstępne zabezpieczenie obrażeń oraz ewakuacja poszkodowanych do punktu medycznego w którym poszkodowanym zostanie udzielona im dalsza pomoc i przygotowanie ich do dalszego transportu do ośrodków leczenia szpitalnego.

Po zakończeniu zadania odbyło się podsumowanie tegorocznej VI edycji Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeń Służb Ratowniczych Bystra 2013 które organizowało Stowarzyszenie Ratownicze Rescue z Bielska-Białej oraz OSP Bystra.

Dziękuję wam za to że przybyliście, to już 6 lat jak spotykamy się na ćwiczeniach. Miniony weekend w naszym kraju nie skończył się dobrze, na ćwiczeniach jesteśmy po to aby doskonalić swoje umiejętności, aby być w pełnej gotowości wtedy gdy ktoś woła o pomoc. Kiedy zawyje syrena, kiedy zadzwonią telefony my ruszamy do akcji. Po to organizujemy te ćwiczenia abyście sami doskonalili własne umiejętności, nie po to aby ktoś was oceniał i wytykał wam błędy. Każdy, na tyle na ile może wykonuje swoje działania, jest to lepsze niż stać i nie robić nic. I dlatego zachęcam was do korzystania z kolejnych ćwiczeń które są realizowane w całej Polsce – mówił Michał Piech, Prezes Stowarzyszenia Ratowniczego Rescue z Bielska-Białej.

– Wszyscy jesteście zwycięzcami ponieważ udało nam się ogarnąć ten cały chaos związany z organizacją ćwiczeń. Liczba poszkodowanych praktycznie z każdym dniem się zwiększała. W ostatnim zadaniu udało nam się uratować większość osób ponieważ wiadomo że w zdarzeniach masowych mogą zdarzyć się ofiary których uratować się nie da. Bardzo mi się podobało zdyscyplinowanie, to znaczy wszystkie zespoły były podporządkowane, podchodziły do koordynatora, podchodziły do osób poszkodowanych. Sytuację udało się opanować w niecałą godzinę, od początku alarmowania do odjazdu ostatnich jednostek i to było niesamowite. Pamiętajmy o tym że zdarzenie masowe może się zdarzyć w każdej chwili, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak to wyjdzie. Staraliśmy się w miarę możliwości realistycznie pokazać jak to mogło wyglądać, ale należy pamiętać o tym że nigdy nie jesteśmy w 100% przygotowani na to jak będziemy działać, a musimy działać według procedur i według tego co jest w nich zapisane. Tak dla przypomnienia pamiętajmy o tym że kolor czerwony (oznaczenie poszkodowanych przyp. red. ) jest kolorem priorytetowym zarówno dla strażaków jak i dla ratowników. To są ćwiczenia, po to aby się uczyć, po to aby wyciągać wnioski. Ogólnie sędziowie byli z was zadowoleni, my również, jako zespół który przyjechał jako pierwszy. Działaliście sprawnie, pomimo tego że wcześniejsze dwa dni wcale nie należały do łatwych, dni opiewające w przeróżne zadania i sytuacje, dziś też sobie poradziliście i za to wam bardzo dziękujmy. Ogólnie nie ma co się rozdrabniać żeby wytykać jakieś błędy, pamiętajmy o tym że błędy mogą się pojawiać, przede wszystkim z tych błędów mamy nauczyć się wyciągać wnioski. Cieszę się że wszyscy przetrwali od początku do zakończenia VI edycji Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeń Grup Ratowniczych, do zobaczenia w przyszły roku. […] Wszyscy jesteście wygrani, wszyscy ćwiczyliście, wszyscy się sprawdziliście i możecie być z siebie dumni. […] Mam nadzieję że przyjedziecie znowu za rok w tak licznej grupie, a może i większej, a my postaramy się ponownie wymyślić jakieś unikalne zadnia – mówił Karol Pielesz ze Stowarzyszenia Ratowniczego Rescue w Bielsku-Białej, koordynator ćwiczeń.

W tegorocznych ćwiczeniach brały udział następujące jednostki: OSP Radziechowy, OSP Buczkowice, OSP Rybarzowice, OSP Wadowice, Grupa Ratownictwa PCK Bielsko Biała, OSP Bystra, OSP Lachowice, OSP Kobiernice, Grupa Stowarzyszenia Ratowniczego RESCUE Bielsko Biała, JRG nr 1 Toruń, OSP Łodygowice, Grupa Ratownictwa PCK Zabrze, OSP Piasek, OSP Pisarzowice, OSP Lipnik

YT: Bielsko112, VI Beskidzkie Zintegrowane Cwiczenia Służb Ratowniczych Bystra 2013 Zdarzenie Masowe

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Foto: Mirosław Jamro (Pluszak), Pressmix

Komentarze

komentarze