5 czerwca 2013 roku o godz. 16.31 oficer dyżurny MSK otrzymał zgłoszenie pożaru budynku wielorodzinnego przy ul. Listopadowej w Bielsku-Białej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i Wojskowej Straży Pożarnej. Po dojeździe na miejsce strażacy zastali pożar budynku, gdzie ogniem objęte było całe poddasze łącznie z dachem. Zadysponowano kolejne siły i środki. Podczas wstępnego rozpoznania uzyskano informację od lokatorów, którzy ewakuowali się z budynku przed dojazdem na miejsce strażaków, że w jednym z mieszkań może przebywać kobieta. Mimo ciężkich warunków podjęto próbę przeszukania pomieszczenia wskazanego przez mieszkańców. Nikogo jednak nie znaleziono, a kobieta w późniejszym czasie odnalazła się na zewnątrz.

Jednocześnie podano dwa prądy wody w natarciu na palący się dom: jeden do wewnątrz budynku, a drugi na dach. W trakcie prowadzonych działań na miejsce akcji dojeżdżały kolejne zastępy co pozwoliło na zbudowanie dodatkowych linii gaśniczych i podanie kolejnych czterech prądów wody.

Po ugaszeniu ognia przystąpiono do niezbędnych prac rozbiórkowych oraz przelewania pogorzeliska, które zostało jeszcze raz przeszukane.

Słup dymu był widoczny praktycznie w całym Bielsku-Białej. Dla ruchu kołowego była zamknięta cześć ulicy Sobieskiego w rejonie sądu. Od Policji otrzymano informacje, że wszyscy mieszkańcy palącego się budynku (7 rodzin, 21 osób) przebywają w bezpiecznym miejscu. W uzgodnieniu z władzami miasta pogorzelcom zorganizowano lokale zastępcze w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi ADM. Do czasu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych przez Policję, miejsce zdarzenia zabezpieczała Straż Miejska. Dodatkowo do godzin porannych zabezpieczenie przeciwpożarowe prowadziły zamiennie zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Równolegle z policyjnymi pracami wyjaśniającymi przyczyny powstania pożaru, będzie także przeprowadzona ocena stanu technicznego budynku oraz zostanie wydana decyzja dotycząca możliwości jego dalszego użytkowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku pożaru spaleniu uległa konstrukcja dachu wraz z poddaszem. Ostatnie zastępy powróciły do bazy następnego dnia o godz. 5.00.

W akcji gaśniczej uczestniczyło łącznie 22 zastępy Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej (97 ratowników), a także służby współdziałające: Policja, Straż Miejska, Pogotowie Energetyczne. Na miejsce akcji przybył Zastępca Prezydenta Miasta Bielsko-Biała, a także Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Kierownik Administracji Domów Mieszkalnych, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Budynek najprawdopodobniej przeznaczony zostanie do rozbiórki. Przy pomocy strażaków udało się wejść do spalonego domu i wynieść ocalałe rzeczy lokatorów. Nikt nie zostanie na ulicy, rozpoczęły się rozmowy w sprawie przydzielenia właściwych lokali dla rodzin – mówił w Radiu Bielsko Prezydent Miasta Jacek Krywult. Gmina zapewniła ludziom lokum i wyżywienie na noc. Rodziny trafiły do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

YT: Bartsido, Pożar domu wielorodzinnego Bielsko-Biała ul. Listopadowa 5.06.2013

YT: RegionalnaTV, Pożar u stóp Świętej Trójcy

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Źródło: bryg. Krzysztof Grygiel, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
w Bielsku-Białej
Foto: Mirosław Jamro (Pluszak), Pressmix

Komentarze

komentarze